blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

„Warszyc” – cena wolności i polskości !

Obudził go szczęk otwieranego zamka. Którego  dzisiaj mamy ? Acha ,  19 luty.  Do celi weszło pięciu. Wszystko wiedział. To już  dzisiaj. Wstał, odwrócił się. Na dłoniach poczuł zimną stal kajdanek.
– Idziemy, warknął jeden z ubeków.
Wychodząc, przypomniał sobie, jak do tej celi przyszedł Moczar. Właśnie ubecy przynieśli go po przesłuchaniu. Był skatowany, krew płynęła po jego twarzy, był cały siny, stopy były popękane od uderzeń zadawanych metalowym prętem. Moczar długo z nim rozmawiał. Chciał go złamać. Zmusić do przejścia na ich stronę.  Wreszcie  powiedział do niego „ ty bandyto, daruję tobie życie, gdy publicznie oświadczysz, że nie walczyłeś o wolną Polskę, powiesz, że żałujesz swoich czynów i wezwiesz swoich bandytów z KWP do zaprzestania walki ! Tylko tyle i wrócisz żywy do rodziny !”
Podniósł się, stanął na krwawiących stopach, popatrzył Moczarowi prosto w oczy i odpowiedział „…”Zdrajcą nie byłem i dokumentu zdrady nie podpiszę. Jeśli padam na kolana to tylko przed Bogiem. ”
Wsiedli do ciężarówki.  Usłyszał jak dowódca konwoju, rzucił krótkie „na Brusę” .
Jadąc myślał o całym swoim życiu. O walce z Niemcami,  Sowietami i  komunistycznymi  kolaborantami. Niczego nie żałował. Wiedział, jaką cenę zapłaci za swoje umiłowanie wolności, polskości. Inaczej nie umiał. Taka musiała być cena wolności i polskości.
Pamiętał swoje ostatnie słowa, wypowiedziane do ubeckich sędziów :
„Do zarzucanych mi aktem oskarżenia czynów przyznaję się częściowo, do winy jednak nie poczuwam się. Uważam raczej, że mam zasługi wobec Narodu, dla dobra którego walczyłem. W świetle obowiązujących przepisów prawnych nie uważam swoich czynów za przestępstwo. Wszystkie czyny, jeśli nie wyszły poza ramy moich rozkazów, są zgodne z moimi zasadami i sumieniem. […] W samej rzeczy, jeśli chodzi o zarzuty aktu oskarżenia, to do pierwszego zarzutu, że zmierzałem do zmiany ustroju i usunięcia organów zwierzchnich Narodu, do zagarnięcia władzy – nie przyznaję się. Przyznaję się tylko do założenia i należenia do nielegalnej organizacji, celem której było przeciwdziałanie terrorowi władz, walka z bezprawiem i prześladowaniem, czyli samoobrona, co zresztą ilustrują moje rozkazy.”
– Wysiadaj, szybko.  Ze spokojem i godnością wysiadł. Zauważył, że są na strzelnicy. Wprowadzili go pomieszczenia. Oczy szybko przyzwyczaiły się do półmroku. Stał na betonowej podłodze. Złapał ostatni oddech. Nie bał się. Stał dumny, wyprostowany.   Na potylicy poczuł zimny dotyk lufy pistoletu.
Życie- cena wolności i polskości !

63 komentarze do wpisu „„Warszyc” – cena wolności i polskości !”

  1. Jak bardzo musieli się bać legendy Warszyca ubecy że nawet nie wiadomo gdzie jest jego grób. Dobrze Szymonie że zamieściłeś ten tekst. Niech nigdy nie zostaną zatarci w pamięci ludzkiej tacy bohaterowie jak Warszyc. Ciekawe czy dziś odbędą się jakieś uroczystości związane z rocznicą śmierci Warszyca?

  2. Ładny tekst. W Łodzi, z tego co wiem uroczystości żadnych nie będzie.
    Zapytam, nie znam bowiem dokumentów IPN, skąd bierze się pewność, że “Warszyca” zastrzelono i pochowano na Brusie?.
    GK

  3. w grobie się przewracają bohaterowie widząc, jaką Polskę mamy… raczej nie o taką walczyli

  4. Na żadnej oficjalnej stronie władzy nie ma ani słowa o tej rocznicy. Rzeczywiście nie ma żadnej pewności iż Warszyca pochowano na Brusie. Myślę że ten tekst Szymona to raczej wizualizacja tego co mogło mieć miejsce. Znając metody bandytów Moczara to Warszyc dostał strzał w potylice i został zakopany gdzieś w polu.

  5. Dla osób zainteresowanych poszukiwaniami grobu Warszyca zamieszczam dwa linki do tekstów poświęconych temu tematowi:

    http://twojagazeta.pl/polesie/4902-archeologowie-wroc-na-poligon-bd-szuka-grobu-warszyca

    http://wilczkowski.blog.interia.pl/?id=1869894

    Ten drugi tekst jest bardzo obszerną i dokładną relacją odnośnie poszukiwania miejsca kaźni.
    Ponadto w naszym muzeum w Radomsku odbyła się kiedyś ciekawa prezentacja archeologa z Uniwersytetu Łódzkiego, który referował stan poszukiwań.
    Warto śledzić ten temat, bo w przypadku odnalezienia grobu, będzie to okazja do dodatkowego uczczenia pamięci Warszyca i przypomnienia jego sylwetki.

  6. czy to prawda, że żona sekretarza jako jedyna w urzędzie powiatowym dostała kilka stów podwyżki?

Dodaj komentarz