blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

Zanim go całkiem beatyfikujemy…

Jutro zacznie się szaleństwo WOŚP.  Już prawie błogosławiony J.Owsiak będzie latał nad Polską, w “towarzystwie” F-16 i wydawał ogromne ilości pieniędzy, aby zebrać inne ogromne pieniądze.  Jestem jak najbardziej, za akcjami charytatywnymi, za wspieraniem potrzebujących pomocy.  Ale chciałbym znać dokładny bilans WOŚP.  Do publicznej wiadomości trafia tylko jeden rodzaj liczb – ile udało się zebrać. Nikt nie podaje jaki jest koszt pozyskania tych pieniędzy. Ile wynoszą honoraria artystów i innych osób zarabiających tego dnia krocie ? Ile kosztuje roczne utrzymanie fundacji WOŚP. Ile  kosztuje propagandowy  festiwal na którym tarzającej się w błocie młodzieży, przekazuje się objawione prawdy jednej opcji politycznej ?  Jeszcze jedno, warto zastanowić się nad tym hasłem, że Owsiak pomaga dzieciom. W pewnym sensie tak. Ale gdyby np. w jednym z radomszczańskich gimnazjum wichura zerwała dach, który zostałby naprawiony za pieniądze WOŚP, bo p. prezydent nie zabezpieczyła pieniędzy na jego naprawę, to komu udzielono by pomocy ? Dzieciom czy p. prezydent ? Jaką opcję wybraliby radni z PO ?

Mniej krytycznie oceniałbym Owsiaka, gdyby znał odpowiedź na wyżej postawione pytania. W sytuacji gdy widzę  niejasne przepływy finansowe na grube miliony, jego zdecydowane, jednoznaczne zaangażowanie polityczne (krytyka prawicy, kościoła katolickiego i przymykanie oczu na znacznie gorsze bezeceństwa Platformy i reszty  centrolewicy) oraz stworzenie pewnej formy przymusu do udziału w akcji, której rezultaty są wielokrotnie słabsze niż działań choćby Caritasu, nie można bezkrytycznie oceniać J.Owsiaka. Chcę podkreślić, że należy oddzielić wielką tamą  ocenę samej akcji(jako pozytywną), zaangażowanie wolontariuszy(pozytywne), od oceny  jej głównego błogosławionego już przez “salon” guru POwsiaka !

“Nikt nie zadał sobie trudu, aby prześledzić życiorys „salonowego świętego”. In statu nascendi jest on bowiem szlachetny, subtelny, zasłużony w walce o wolność i wykształcony.

Ja, jako sceptyk niepoprawny, znalazłem tylko wzmianki o ojcu milicjancie i ateiście, maturze i trzykrotnym fiasku egzaminów na ASP i psychologię oraz o siedzeniu, jak mysz pod miotłą, w latach osiemdziesiątych w Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia.

W czasie, gdy ówczesna młodzież szumiała przeciwko komunie, pan Jerzy zakładał „Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników”, oficjalnie zakładał, a więc jakiś tam sekretarz musiał na to zezwolić. Inaczej powedrowałby do aresztu (za mniejsze sprawki tam trafialiśmy). Wykrzykiwać zaczął dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, a jako że jest ode mnie starszy o ponad dziesięć lat, to delikatnie pytam co też pan Jerzy Owsiak robił w PRL? Może ktoś wie?”

http://wpolityce.pl/artykuly/20931-zanim-go-calkiem-beatyfikujemy

Jerzy Owsiak jest częścią medialno-politycznego układu i będzie promowany tak długo, jak długo ten układ będzie trwał. To oczywiste. Co nie oznacza, że należy zacząć udawać, że nic kontrowersyjnego się nie dzieje. Że nie ma miejsca – jak to napisałem jakiś czas temu na swoim blogu – wielkie oszustwo Owsiaka. (…) Żeby przekonać się, jak to jest z Owsiakową „tolerancyjnością”, wystarczy poszukać jego opinii o Radiu Maryja czy o osobach nie dość zachwyconych jego działalnością. (…) Styl Owsiaka stanowczo mi nie odpowiada. Jest knajacki, natrętnie luzacki, wrzaskliwy, a przy tym apodyktyczny i autorytarny. Można by powiedzieć: w takim razie proszę nie brać w tej imprezie udziału i tyle. Ale rzecz w tym, że Owsiak został wypromowany na publiczną instytucję, a za tym poszły i idą cały czas pewne konsekwencje. Został stworzony fałszywy ciąg myślowy: skoro człowiek ratuje chore dzieci, więc wszystko, co robi, jest świetne, w tym jego styl, jego poglądy, jego stanowisko w każdej sprawie. I proszę mi nie pisać, że tego nikt wprost nie twierdził. Jasne, że nie, ale taki jest oczywisty mechanizm socjologiczny i wie to każdy, kto ma do czynienia z mediami i socjologią społeczną. To klasyczny przypadek ikon popkultury.”

http://wpolityce.pl/artykuly/21066-wosp-dlaczego-nie-wielbie-owsiaka-jest-czescia-medialno-politycznego-ukladu-i-bedzie-promowany-tak-dlugo-jak-dlugo-ten-uklad-bedzie-trwal

“W przypadku Owsiaka mamy do czynienia z często stosowaną metodą tworzenia iluzji pozapolityczności osoby i przedsięwzięcia, które pozapolityczne wcale nie są. Owsiak nie jest osobą „pozaideologiczną”, stojącą w jakiś sposób poza sporem politycznym. Przeciwnie – jest osobą o bardzo wyrazistych poglądach, które uzewnętrzniają się od czasu do czasu w postaci zapowiedzi „dawania z baśki” tym, którzy ośmielają się badać życiorys Wałęsy, w wypowiedziach na temat Radia Maryja albo w usuwaniu sprzed wejścia na Przystanek Woodstock (podkreślam: z terenu publicznego) wystawy antyaborcyjnej.”

http://www.rp.pl/artykul/61991,787500-Twarze-Jurka-Owsiaka.html

“on tyle robi dla dzieci. Czy na pewno? Owsiak zrobił przez te wszystkie lata z WOŚP istny cyrk, którego koszty stają się absurdalne. Godziny telewizyjnych transmisji, przeloty samolotami (tym razem w eskorcie F-16), tysiące ludzi do obsługi koncertów, którzy przecież nie pracują darmo, sprzęt itd. Jaki jest sens ciągnąć imprezę, gdzie co roku trzeba wymyślać nowe fajerwerki, coraz absurdalniejsze i coraz kosztowniejsze, byle zachęcić ludzi do jednorazowego zrywu? Porównanie kosztów i zysków to zwykłe wyliczenie efektywności. Nikt tego dotąd nie zrobił, a w takim wyliczeniu wspominany przez Leskiego Caritas wypadłby pewnie o kilkaset procent lepiej niż WOŚP.”

http://lukaszwarzecha.salon24.pl/148967,na-czym-polega-oszustwo-owsiaka

“Po raz kolejny warto postawić pytania, które już zadawałem: z jakich to powodów akurat jedna charytatywna impreza, firmowana przez osobę mocno kontrowersyjną, cieszy się bezprecedensowym wsparciem mediów, publicznych i prywatnych? Dlaczego akurat w tym przypadku istnieje niepisany obowiązek entuzjazmowania się i wspierania tej imprezy? Dlaczego F-16, które, jak rozumiem, i tak muszą latać, latają akurat, eskortując Owsiaka, a nie Annę Dymną albo wolontariuszy Caritasu, którzy co roku przed świętami po cichu sprzedają swoje świece?

Medialny i organizacyjny cyrk, jaki towarzyszy WOŚP, dawno już przekroczył granice absurdu i przyzwoitości. Owczy pęd wyłącza myślenie większości ludzi, którzy „dają na Owsiaka”, bo „przecież wszyscy dają”. Wraz z każdą edycją WOŚP uzupełniany jest wizerunkowy kapitał człowieka, który pod pozorami ograniczenia wyłącznie do pracy charytatywnej, przemyca bardzo wyraziste poglądy społeczne i polityczne. Ja tego kapitału podwyższał mu nie będę.”
http://lukaszwarzecha.salon24.pl/148967,na-czym-polega-oszustwo-owsiaka

623 komentarze do wpisu „Zanim go całkiem beatyfikujemy…”

 1. Po co to robisz Szymonie? Chcesz opluć Owsiaka bo masz nadzieję że ludzie nie dadzą mu kasy? A może tak jak w ciszy wyborczej chcesz wpłynąć na rozwój wydarzeń? Owsiak broni się sam 20 latami swojej działalności. Nigdy nie byłeś w szpitalu i nie widziałeś sprzętu z naklejkami Orkiestry i dlatego teraz plujesz na Owsiaka. Obyś nigdy nie skorzystał z tego sprzętu. Naprawdę zawiodłem się na tobie. Ten tekst powinieneś zdjąć i przeprosić za niego.
  Zgadzam sie w 100 procentach z moją poprzedniczką – zrób coś sam a potem dopiero neguj postępowanie innych.

 2. Miło że ktoś w końcu zwrócił uwagę na sensowność tego show. Pomagać można na wiele sposobów, niekoniecznie robiąc z tego cyrk, promując jednocześnie “róbta co chceta”. Prawdę gadacie Szymonie- Pozdrawiam.

 3. Jeśli pomoc jest sensowna, a tu jest, jeśli jest skuteczna, a tu jest,to można robić i cyrk, choć ja tego za cyrk nie uznaję. “róbta co chceta”, ale tej idei nie zabijecie. Pomagaj KrzysztofieS, pomagaj i nie dyskredytuj innych bez powodu. Zachęcam do hojności.
  Ben w pełni Cię popieram

 4. Ben, co za słowo “plucie”. P.Szymon musi lubić ciebie, że nie dostałeś bana. Po pierwsze to tylko krytyka publicznej osoby. Po drugie, p. Szymon cytuje słowa innych, a jego jest tylko słowo wstępne. Tekst nie dotyczy akcji tylko małego krzykliwego celebryty, pseudoautorytetu moralnego. P.Szymonie dziekuję za ten tekst i inne. Jestem młodym człowiekiem i otwiera mi pan oczy na wiele spraw. Gratulacje za odwagę. Terror moralny WOSP jest ogromny.
  Hasło “róbta co chceta” jest dla ludzi wyznających wartości chrześcijańskie nie do zaakceptowania. To hasło Palikota i innych lewaków(Kuba jesteś na pewno tego wyznania-palikotowego). Zachęcam do hojności ale nie na rzecz tego medialnego cyrku. Popierając owsika, poieramy moralny nihilizm. Inne fundacje tak, owsik NIE !!

 5. Podły komentarz. Można krytykować Owsiaka (chociaż nie wiem za co), ale nie można krytykować działalności WOŚP. Każda zebrana dzisiaj złotówka idzie na kupno sprzętu ratującego zdrowie i życie, więc oby zebrano jak najwięcej. Ten sprzęt jest także w naszym(zadłużonym) szpitalu. A pomówienia dotyczące rozliczeń tych środków oraz samej “przeszłości” Owsiaka, są obrzydliwe. Nikt nikogo nie zmusza do wspierana tej inicjatywy, tym bardziej, że zbiórka uliczna jest tylko raz do roku, a więc jest prowadzona nienachalnie.

 6. Janek , jaki terror moralny? czy ktoś chodzi po domach, zaczepia na ulicy z pytaniem, czy wsparłeś Orkiestrę? nie, więc o nacisku moralnym nie może być mowy.Nie histeryzuj. Jasiu, dziecko drogie, ucz się historii najnowszej. Hasło WOŚP jest starsze niż działalność publiczna Palikota. Nie używaj też słów i pojęć, których nie rozumiesz. Jeśli w publicznej zbiórce pieniędzy, w bezinteresownym pomaganiu widzisz nihilizm moralny, to coś jest z Tobą nie tak, bardzo nie tak.
  I mały cytat dla małego Jasia:
  “Ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii komentuje sprawę dla “Kuriera Lubelskiego”: […] Całkowicie bezzasadne jest też łączenie dzieła WOŚP z diabelskimi sprawami. Wierzący mogą bez obaw wspierać tę akcję. Ja robię to od 20 lat”. przemyśl to Jasiu i.

 7. Kubo- lewaku, nie okazuj mi lekceważenia, pisząc “dzieciaku”, ucz się, mały Jasiu. Jesteś żenująco prymitywny. Hasło róbta co chceta jest oczywiście starsze od Palikota. Ale palikociarze doskonale wpisują się w to hasło. Zresztą ty jesteś nim także zachwycony. Tfu. Pisząc o nihiliźmie mam na myśli poglądy owsika i Paliokta, a nie akcję zbierania kasy. Wyjdź na ulicę, zobacz czy nie zostaniesz zaczepiony i ten wzrok, gdy nie cchesz dać. Po drugie terror, to właśnie twoje pisanie- wściekły atak na p. Szymona za krytykę owsika i na mnie. Abyś zrozumiał kogo krytykuję, pojadę tekstem p. Szymona, widocznie nie doczytałeś :”Chcę podkreślić, że należy oddzielić wielką tamą ocenę samej akcji(jako pozytywną), zaangażowanie wolontariuszy(pozytywne), od oceny jej głównego błogosławionego już przez “salon” guru POwsiaka !”
  P. Pilch, podłe to jest być kłamcą, oszustem, ubekiem, komunistą i faszystą. Życiorys osoby publicznej to b. ważna rzecz. Co jest obrzydliwego w tym, że jakiś dziennikarz napisał o ojcu milicjańcie, współpracy z komunistami, krzyczeniu uwolnić słonia, gdy wszyscy domagali się uwolnienia więźniów politycznych. Dla mojego pokolenia to jest prosta ocena, albo byłeś za komuną i angażowałeś się w ich działania, albo olewałeś oficjalne totalitarne organizacje. Olewała chyba większość. Był wyższy stopień, byłeś w opozycji, walczyłeś z komuną w róznej formie. Owsiak był za komuną. Hm, a autor bloga był za komuną czy olewał wszystko ?

 8. “Mały, krzykliwy celebryta, pseudo autorytet moralny” – twoja ocena Janku postaci Jurka Owsiaka to typowy przykład “polskiego piekła”. Zawsze w Polsce znajdą się ludzie dla których nie ma żadnych autorytetów. Potrafią opluć i obrzydzić każdą nawet najbardziej świętą postać. Pełni jadu, żółci, osobistych frustracji, strącili by do kotła ze smołą każdego kto choć trochę wyrasta ponad ten tłum. Jeśli już nie mogą oskarżyć o czyny współczesne to wyciągną dziadka z Wermachtu, ojca z AL, matkę z PZPR. Nazwą komunistą, zbrodniarzem, bandytą, pieszczochem socjalizmu. A ja się pytam tych wszystkich którzy dziś mają 30 lat – czy korzystaliście z dóbr socjalizmu? Korzystaliści – z bezpłatnego przedszkola choćby, a wasi rodzice wysyłali was na kolonie do Rabki, Rowów czy innego kurortu a więc też byliście pieszczochami socjalizmu.
  Coż za dziwnym krajem i narodem jesteśmy. Nie szanujemy swoich bohaterów, zawsze szukamy obcych bogów a tylko jak jesteśmy w niewoli potrafimy się jednoczyć, walczyć, ginąć.
  Dziś wywołanie dyskusji o Owsiaku to chwyt propagandowy który mnie starszemu człowiekowi kojarzy się jednoznacznie z czasami o których nie chciał bym pamiętać…

 9. jeśli sam nie okazujesz poważania innym, zasłużonym osobom, to nie licz na to samo w stosunku do siebie. Jeśli takie blogi jak ten otwierając Ci oczy na świat i pewne problemy, to źle jest z Twoją inteligencją i umiejętnościami zdobywania wiedzy. To zasługuje na lekceważenie i politowanie. Owsiak jest jak najdalszy od nihilizmu, ona zachęca do wspólnego działania, które ma służyć ogółowi. Byłem z samego rana na ulicy, wrzuciłem wraz z rodziną pieniądze do puszki. Nie mam zwyczaju przyklejania otrzymanego serduszka na ubraniu, więc inni zbierający nie wiedzieli czy dałem pieniądze czy nie. Może dlatego, że w oczach u mnie nie widać było panicznego strachu przed pozbyciem się trochę pieniędzy. Jeśli dezawuuje osobę to także jego działalność, to kontekście \\"pojechania tekstem\\". Sam jesteś prymitywem Jasiu, nazywając mnie lewakiem (choć nie rozumiesz tego słowa). I nie tak nerwowo Jasiu, nie tak nerwowo.

 10. Żal mi ciebie Kubo. Za wszystko. Jesteś lewakiem, a sam o tym nie wiesz. Zasłużonym osobom okazuję szacunek, Owsiakom nie. Cóż on takiego zrobił ? Wykorzystując telewizję, aparat państwowy, raz do roku robi cyrk ze zbieraniem kasy. Nie rozlicza się z kosztów pozyskania tych pieniędzy, nie podaje informacji ile ma miesięcznej pensji on, jego rodzina i koledzy Uważam, że ty też byś umiał zrobić taką akcję. Piszesz \"takie blogi\", autor może poczuć się urażony. O mojej inteligencji zamilcz, ponieważ NIC o niej nie wiesz. Nie zdobywam wiedzy za pośrednictwem blogów(tego czy innych), p. Szymon, po prostu podaje fakty, o których nie piszą ogólnodostepne media, dlatego mnie otwiera oczy na pewne sprawy(zresztą nie tylko mnie) i za to mu dziękuję. Ten blog jest wyjątkową inicjatywą w naszym mieście, wpisał się na stałe w jego życie społeczno- polityczne. Ty jesteś tutaj tylko gościem, więc zachowuj się jak na gościa przystało. Wiedz o tym,(chyba nikt nie nauczył ciebie tego), że w gość nie obraża gospodarza. Gości, gospodarza także nie. Dyskutuj na poziomie. Przynajmniej spróbuj.
  Ben, nie każdy kto żył w totalitarnym PRL-u, chodził do szkoły, pracował był umoczony w ten zbrodniczny, nie wydolny gospodarczo ustrój. Ja, pisałem o ocenie tych, którzy byli częścią tego systemu, aparacie PZPR, członkach UB i SB, konfidentach, służalczych dziennikarzach. Tacy ludzie nie zasługują na akceptację przez młode pokolenie. Nie powinni także pełnić żadnych państwowych, publicznych funkcji w demokratycznym kraju. Ostatnio na zajęciach zajmowalismy się totalitarnymi ustrojami, ich cechami. I wyszło nam, że PRL, była tak samym totalitarnym krajem jak III Rzesza. Państwo zabijało wolność jednostki. NSDAP, można całkowicie porównać do PZPR. UB, SB do gestapo. Oczywiście w PRL, nie było obozów śmierci, ale mordowano ludzi za poglady polityczne, więziono ich, wyrzucano z pracy, niszczono ich życie. Mieszkańcy III Rzeszy nie mieli swobody podróżowania, tak jak Polacy w PRL. Trochę szokujące, ale prawdziwe.

 11. pisze pilch cyt. Każda zebrana dzisiaj złotówka idzie na kupno sprzętu ratującego zdrowie i życie, więc oby zebrano jak najwięcej, z dyskusji nie tylko tej na forum wynika jedno NIE KAŻDA i chyba to jest główną osią sporu

 12. jasna cholera studenciaka ruszyłem! Jestem świadom swoich poglądów i nie masz powodów do okazywania mi żalu. Z pomocą telewizji powiadasz. Kandydacie na inteligenta idź do jakiejś telewizji, radia, gazety (mogą być lokalne) i przekonaj ich do jakiejś swojej akcji społecznej a potem powtarzaj je z powodzeniem przez 20 lat. Dokonaj czegokolwiek na lokalnym podwórku, a i nawet wówczas nie będziesz mandatu do krytykowania takich postaci jak Owsiak. Jak się rozlicza? Jeśli prowadzi zbiórkę publiczna podlega publicznej kontroli i są upubliczniane (nie było tego jeszcze na lekcji?). ucz się pilnie, Jasiu, ucz się pilnie.
  -“p. Szymon, po prostu podaje fakty, o których nie piszą ogólnodostepne media”- chcesz Jasiu powiedzieć, że p. Szymon dzieli się tu informacjami niejawnymi? otóż blogi, które czyta i często tu cytuje są jak najbardziej ogólnodostępne. masz rację, na wiele spraw trzeba Ci otwierać oczy.
  – “Wiedz o tym,(chyba nikt nie nauczył ciebie tego), że w gość nie obraża gospodarza. Gości, gospodarza także nie. Dyskutuj na poziomie” – to już chyba nie po polsku. Macie Jasiu zajęcia z języka ojczystego? Dyskutuje na poziomie, właśnie podałem Ci trochę faktów, inaczej rzecz ujmując- otworzyłem Ci oczy.
  – analiza totalitaryzmów porażającą swą dogłębnością

 13. Panie Hirsch, panie Szymonie, życie w tym (i w innych też) kraju kosztuje, więc nic dziwnego że i fundacje mają koszty. Chyba nie ma fundacji operującej dziesiątkami milionów, która nie ponosi kosztów utrzymania. Kolejne rewelacyjne odkrycie dla niemyślących, bezrefleksyjnych i podatnych na propagandę.

 14. Większość, która wspiera WOŚP powinna też wiedzieć, że ich pieniądze są inwestowane na giełdzie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. To już moim zdaniem jest problem. W sprawozdaniu wyraźnie jest napisane, że fundacja WOŚP w 2008 straciła w funduszach inwestycyjnych 1,6 mln zł.
  WoŚP jest najlepiej kojarzącą się marką w Polsce. Jedną z najbardziej znienawidzonych marek w kraju jest NFZ. WOŚP szybko i sprawnie zbiera dużo pieniędzy na potrzebne rzeczy, czego nie robi NFZ, bo to marnotrawiąca środki biurokracja, przez którą chorzy głównie cierpią. Takie mniej więcej jest postrzeganie rzeczywistości przez ogół.

  Fundacja WOŚP na cele niezwiązane bezpośrednio z ochroną zdrowia wydała w 2008 13,29% swoich przychodów.

  NFZ na cele niezwiązane bezpośrednio z ochroną zdrowia wydał w 2009 1,5% swoich przychodów. Jeśli to miara efektywności działania, to znienawidzony NFZ jest prawie 9 razy bardziej efektywny od uwielbianego WOŚP. Oczywiście NFZ nie musi prowadzić kosztownych akcji promocyjnych, bo jest państwowym monopolem, który dostaje pieniądze ze składek. Ale z drugiej strony w WOŚP pracują głównie wolontariusze, którym nie trzeba płacić. Więc różnica blisko dziewięciokrotna chyba jednak mogłaby być mniejsza. Nie wiem czy finał orkiestry musi kosztować 1,7 mln zł, a festiwal Woodstock prawie 2 mln. Może nie musi. Wiem na pewno, że 1,6 mln zł straty w funduszach jest do uniknięcia.

 15. Porażające, porażające. A jakby pan panie Szymonie porównał WOŚP i NSA to efekt byłby jeszcze lepszy!. To porównanie z NFZ jest głupie, najzwyczajniej w świecie głupie. Proszę porównać WOŚP i np. Caritas, będzie to bardziej miarodajne. A może nawet ciekawe, bo Caritas ma struktury diecezjalne, w każdym oddziale dyrektora (który wszak na najniższą krajową nie pracuje),pracowników biur itp.

 16. Robi się coraz bardziej groteskowo. Właśnie po to Wośp inwestuje na giełdzie(większe ryzyko) i w lokaty(małe ryzyko), żeby mieć z czego pokryć koszty swojej działalności i móc w 100% wydać zebraną kasę na sprzęt medyczny. I dlatego ta akcja cieszy się takim zaufaniem społecznym, że wiadomo, że zebrane pieniądze idą w CAŁOŚCI na wyposażenie szpitali. I nie przeszkadza mi, że pozyskując pieniądze z innych źródeł, fundacja organizuje raz do roku Przystanek Woodstock- festiwal muzyczny bez biletów, gdzie wykonawcy grają tylko za ZWROT kosztów.

  Jeszcze odnośnie kosztów: Wośp straciła (wyjątkowo) w 2008r 1,6mln zł w akcjach,ale cały wynik finansowy był dodatni(przychody-koszty, trzeba pamiętać, że we wrześniu 2008 nastąpiło załamanie na giełdzie, i WSZYSCY wtedy tracili). Natomiast w 2010r “efektywny” NFZ zanotował stratę,bagatela, 1.7MLD zł i tak rok w rok. Nie trzeba chyba mówić, z czego pokrywana jest ta strata i co rząd musi robić, żeby te pieniądze.
  Nie mam pretensji to dziennikarzy wypisujących takie “odkrycia”. Są to najczęściej humaniści, prawnicy, którzy nie lubią i boją się liczb. Dlatego wyciągają od czapy jakąś starą, wyrwaną z kontekstu liczbę i pokazują ją na poparcie z góry przyjętej tezy, że orkiestra się nie opłaca. Insynuacje, że pieniądze są nieefektywnie obracane, że coś się ukrywa, są niepoważne. I ludzie to wiedzą. I nawet jak nie podzielają poglądów Owsiaka to wrzucają pieniądze.

 17. Już wiem skąd ten wściekły atak na Owsiaka, Widziałem posła Brudzińskiego i słyszałem tezy które wygłaszał. Widać że PiS miał wytyczne by obrzydzić ludziom Owsiaka i wszystko co robi…Szymonie ! czemu zostałeś tubą propagandową PiS?

 18. Panie Szymonie, nie podoba się Panu moje porównanie do NASA? a tak niedawno tyle było o braku cenzury:)) jakie to urocze. A zmieniając temat: idzie nowe, pisiaki chyba po raz pierwszy gremialnie wygłupili się bez pomocy prezesa.

 19. Nie rozumiem dlaczego użyłeś w tytule tego artykułu słów \"Zanim go całkiem beatyfikujemy…\". Przeszkadza ci, że ludzie lubią Owsiaka? Nie zastanawiałeś się, że oprócz pieniędzy w tym dniu młodzi i nie tylko młodzi ludzie oddają mnóstwo krwi i to nie dla Owsiaka, tylko dla drugiego człowieka. Niektórzy szykują się na ten jedyny dzień w roku aby oddać to co mają najcenniejsze. A ty jak rasowy Polak!! Jakby mu tu dosolić, bo mu się coś w życiu udało. Tak udało!!!, bo pewnie sam nie myślał 20 lat temu, że tak to daleko zajdzie. I niech ta orkiestra gra do końca świata i 2 dni dłużej. Naprawdę Szymon, myślałem, że masz trochę inne spojrzenie na świat.. Autostradami się zajmij, EURO2012, receptami, prokurator się postrzelił, Milczanowska wywaliła Kołdońskiego, budżet nie zapięty, mam dalej wyliczać???

 20. To obrzucanie błotem przez “pseudo prawicowców” jest żenujące. A już licytowanie kto ile zebrał żałosne, brak słów :-(

 21. Zastanawiam się dlaczego nagle, po tylu latach, środowiskom prawicowym zaczął przeszkadzać Owsiak. Dotychczasowe próby uzdrowienia służby zdrowia nie przyniosły żadnych efektów. Nasz system zdrowotny jest w takim już stanie, że trudno go uleczyć. Gdyby nie pomoc, często anonimowych ludzi dobrej woli, wielu odeszłoby z tego świata i nikt o tym by nie wiedział. Najtrudniejsze jest gdy chorują małe dzieci, niewinne, które nie potrafią się obronić i uzależnione są od sytuacji materialnej swoich rodziców. Poseł Brudziński wczoraj powiedział – od wyposażania szpitali w sprzęt medyczny jest rząd. Tak to prawda, ale zarówno ten rząd jak i tamten gdy szefem był Jarosław Kaczyński, nie potrafili znaleźć złotego środka by rozwiązać problemy służby zdrowia i braki w nowoczesny sprzęt do ratowania życia dzieci. I lata mi to czy Owsiak jest komunistą , anarchistą czy super prawicowym idealistą. On miał pomysł i go sprzedał, ludzie to kupili i to się liczy. Jak widać nie wszyscy to akceptują, ale jak to w każdym środowisku bywa, nikt nikomu nigdy do końca nie dogodzi. Z tymi F – 16 to oczywiście przesada ale światełko się zaświeciło a w wielu oczach pojawiły się łzy szczęścia.

 22. A cóż to za persona – Kołdoński.Codziennie setki ludzi traci pracę i nikt nie robi z tego afery.A tu wszystkie media aż huczą…

 23. Ja wrzucam do skarbonki bo mam taki kaprys. I nic komu do tego. Ale rzygać mi się chce jak słyszę w telewizji takiego Brudzńskiego co gada, ze wośp świadczy o nieudolności rządu bo musi za niego sprzęt kupować. Sześć i siedem lat temu wośp też kupowała ale wtedy p. poseł siedział cicho bo PiS był przy władzy. Obłuda do obrzygania.

 24. Wojciech Reszczyński:
  “Kiedy 20 lat temu ruszyła Owsiakowa „orkiestra” oddałem do jej dyspozycji całą antenę Radia WAWa. Również w następnym roku, ale już z mniejszym entuzjazmem, bo kiedy napisałem felieton o tym, że byłoby dobrze, gdyby po każdej zbiórce pieniędzy znalazł się równie eksponowany czas w telewizji na podsumowanie tej akcji, z wyliczeniem, ile kosztowała, otrzymałem niesympatyczne listy od trzech bodajże kierowników „orkiestry” z profesorskimi tytułami. Poczuli się dotknięci podejrzeniami. A przecież nie uderzyłem nawet w stół, a jednak nożyce się odezwały. I tak było zawsze przez minione 20 lat, gdy jakiś niepoprawny politycznie dziennikarz odważył się skrytykować „orkiestrę” i inne pomysły Jurka. I nic dziwnego, bo Owsiak to rówieśnik III RP, wunderwaffe młodzieży, kolorowy cudaczny celebryta, rozrywkowa odmiana Adama Michnika i ulubieniec „Wyborczej”, odznaczony w czerwcu tego roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Coroczna wielomilionowa zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla dzieci wyręcza państwo, które ściąga z nas na ten cel obowiązkowe składki zdrowotne. Można nawet sobie wyobrazić budżet Ministerstwa Zdrowia, który co roku, „po cichu”, uwzględnia stałą sumkę na sprzęt medyczny dla dzieci od Jurka. Finansowym beneficjentem „orkiestry” są firmy produkujące urządzenia medyczne. Nie dotarła do mnie żadna informacja o przetargach ”orkiestry” na zakup tego sprzętu. A ponieważ większość tych firm mieści się na Zachodzie, przychylne „orkiestrze” są wszystkie prywatne media o kapitale zagranicznym.”

  http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-wojciecha-reszczynskiego/21206-wojciech-reszczynski-dyrygent-orkiestry-iii-rp-i-tajemnica-handlowa-bo-gdyby-tak-owsiak-wybral-inny-cel-zbiorki

 25. Akoya to taki miejski Radny, któremu politycznie dała PO pracę w MOSIR, a że nie był kompetentny to niepolitycznie, gdy mu się skończyła umowa, nie przedłużył jej Dyrektor MOSIR. Ot i cała sprawa, a że jest pokroju Zygmy to wyzywa i tupie.

 26. \\" Nie dotarła do mnie żadna informacja o przetargach ”orkiestry” na zakup tego sprzętu\\" – panie Szymonie, oni robią przetargi na sprzęt medyczny, nie prawniczy. Może dlatego Pan nie słyszał o tym. Informacje o przetargach sa powszechnie dostępne, wystarczy poszukać.
  – \\"A ponieważ większość tych firm mieści się na Zachodzie, przychylne „orkiestrze” są wszystkie prywatne media o kapitale zagranicznym\\" – polska myśl techniczna (nawet za rządów PiS) nie posiada takich technologii.
  Quod erat demonstrandum
  Wystarczyło pomyśleć.

 27. Czyli się nie myliłem w pierwszym wpisie kiedy twierdziłem że Szymon wywołał tą dyskusje by obrzydzić i zdezawuować poczynania Owsiaka. KUBAPOWIATOWY masz rację, każdy powinien wiedzieć że jawność życia publicznego w Polsce powoduje że żadna fundacja nie może kręcić lodów i kraść publiczne pieniądze.
  A na koniec powiem tak “Cysorz to ma klawe życie no i wyżywienie klawe. Przede wszystkim już o świcie przynoszą mu do łóżka kawę, a do kawy jajecznice i gdy se już podeźre zdrowo to przynoszą mu w lektyce bardzo pikną cysorzową” – Tadusz Chyła w czasie jednego z ostatnich występów w Radomsku pił ze mną wino Patykiem Pisane. To był super chłop…

 28. wody z mózgu nikt nikomu nie zrobi, ot co… brawa dla Szymona za odwagę głoszonych poglądów, w końcu ma prawo do własnych przemyśleń, ale może zmieńmy temat? tyle ciekawostek kryje lokalne podwórko :)

 29. No właśnie, można mieć różne zdanie i się nie obrażać czy kłócić. To, że Szymon uznaje przejrzyste sytuacje nikomu nie szkodzi, no chyba że ma się coś do ukrycia

 30. Dzień dobry, cześć i czołem!
  Pytacie skąd się wziąłem?!
  Jestem leniwy Donek,
  Taki jest też mój Bronek.
  Podniosłem ceny na ropę, prąd i gaz,
  … Uciekajcie stąd póki czas!
  Dokopałem wam nowym VAT-em
  I to przeze mnie pijecie gorzką herbatę.
  Pozamykałem wszystkie stocznie,
  A poparcie mi wciąż rośnie.
  Odebrałem refundowane leki,
  Wkrótce zdelegalizuję także weki.
  Umorzyłem miliardowe długi Rosji za gaz.
  Zagłosujcie na nas barany jeszcze raz!

Dodaj komentarz