Ankieta

Na kogo zagłosujesz 21 października w wyborach na prezydenta Radomska?

 • Wioletta Pal (KW Wioletty Pal) (56%, 45 głosów)
 • Jarosław Ferenc (KW RdR) (15%, 12 głosów)
 • Dawid Wawryka (KW Otwarte Miasto) (11%, 9 głosów)
 • Jakub Jędrzejczak (KW PO) (10%, 8 głosów)
 • Jacek Gębicz (KW WS) (9%, 7 głosów)

Oddanych głosów: 81

Loading ... Loading ...
Polecam:


Rewitalizacja Radomska, była sztandarowym hasłem w kampanii wyborczej J.Ferenca. Obiecywał mieszkańcom Radomska, że gdy tylko zostanie wybrany na prezydenta Radomska, doprowadzi do zmiany wyglądu Radomska. Było to zwykłe oszustwo wyborcze. Prezydent  J.Ferenc jest mistrzem w posługiwaniu się kłamstwem i manipulacją.

7 listopada  w Muzeum Regionalnym w Radomsku prezydent J.Ferenc  prezentował wizualizacje dotyczące rewitalizacji Radomska. Na mój wniosek prezydent J.Ferenc obiecał, że te wizualizacje będą udostępnione na stronie UM.

Mijają kolejne dni a Pinokio w dalszym ciągu nie upublicznił Nam – mieszkańcom wizualizacji pomysłów na Centrum. Warto się zastanowić, dlaczego prezydent tak bardzo boi się wglądu radomszczan do miejskich dokumentów. Ukrywanie programów funkcjonalno-użytkowych to nie jest odosobniony przypadek. Równie skrzętnie skrywa „skandaliczny i kompromitujący” audyt z PGK, na podstawie którego zwolnił matki samotnie wychowujące dzieci i innych zwyczajnych zjadaczy chleba, którzy kiedyś być może otarli się o Annę Milczanowską gdzieś na korytarzu i dlatego „zasłużyli” na wygnanie.  Ale nie o tym dziś chciałem pisać. Od pewnego czasu  zaangażowałem się w rewitalizację w naszym mieście. Do pewnego momentu byłem o nią spokojny, później – po „kosmetycznych zmianach” Ferenca już nie. Bywam na debatach, spotkaniach, wczytuję się w zapisy programów, ubiegam się o informację publiczną i analizuję wszelkie tematyczne regulacje prawne. Wszystko  dlatego, że doskonale wiem,  że J. Ferencowi trzeba patrzeć na ręce. Szósty zmysł podpowiada od dawna, że Ferencowi tak naprawdę nie zależy na rewitalizacji. Myślałem, że myliłem się. Jednak realne działania Ferenca są niezbitym dowodem na to, że J.Ferenc symuluje działania dotyczące rewitalizacji. Tym samym zgadzam się z Mieczysławem Zyskowskim, który twierdzi, że działania Ferenca w zakresie rewitalizacji, to działania pozorowane. Do GPR złożyłem uwagi – różne. Jedne ważniejsze, inne mniej ważne o charakterze bardziej technicznym. Jedną z tych ważniejszych uwag było postulowanie z mojej strony, by uzupełnić GPR o wytyczne do tzw. miejscowych planów rewitalizacji – by doprowadzić program do zgodności z przepisami prawa. Tego nie czyta się łatwo, ale nie zniechęcaj się. Postaram się aby było prosto.

Pojęcie miejscowego planu rewitalizacji jest pojęciem nowym, wprowadzonym do nomenklatury prawnej w październiku ubiegłego roku, gdzie ustawa o rewitalizacji wprowadziła zmianę do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym regulując tym samym możliwości i skutki uchwalenia miejscowego planu rewitalizacji. By przybliżyć, czym jest miejscowy plan rewitalizacji, posłużę się pierwszym z brzegu a jednocześnie dość zwięzłym fragmentem komentarza dostępnym na stronie Polskiego Towarzystwa Rzeczoznawców Majątkowych pióra Dariusza Szymanowskiego:

„(…) Jeżeli został uchwalony gminny program rewitalizacji, to dla całości albo części obszaru rewitalizacji gmina może uchwalić miejscowy plan rewitalizacji, który jest szczególną formą planu miejscowego. Oprócz obligatoryjnych elementów planu miejscowego, w miejscowym planie rewitalizacji określa się w zależności od potrzeb, m.in. zakazy i ograniczenia dotyczące działalności handlowej lub usługowej, (…). W miejscowym planie rewitalizacji można także określić, w odniesieniu do nieruchomości niezabudowanej, że warunkiem realizacji na niej inwestycji głównej jest zobowiązanie się inwestora do budowy na swój koszt i do nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy inwestycji uzupełniających w postaci infrastruktury technicznej, społecznej lub lokali mieszkalnych – w zakresie wskazanym w tym planie. W ramach inwestycji uzupełniających możliwe jest również zobowiązanie inwestora do budowy na swój koszt i do nieodpłatnego przekazania na rzecz gminy lokali innych niż mieszkalne przeznaczonych na potrzeby działalności kulturalnej, społecznej, edukacyjnej lub sportowej, wykonywanej przez podmioty prowadzące działalność na obszarze rewitalizacji, których głównym celem nie jest osiągnięcie zysku. (…)”.

Niewątpliwie miejscowy plan rewitalizacji jest więc narzędziem, którym można hamować powstawanie marketów w centrum i za pomocą którego można zgodnie z prawem godzić interesy Gmina Miasta Radomsko z interesami inwestorów i deweloperów. Wystarczyło tylko przemyśleć kierunki tej współpracy, oszacować, jakich powierzchni handlowych w centrum nie będzie się dopuszczać, uzupełnić dokument o wytyczne i korzystać z możliwości. Co zrobił prezydent Ferenc? Ano po prostu WYKREŚLIŁ pojęcie miejscowego planu rewitalizacji z Gminnego Programu Rewitalizacji. Widocznie uznał, że nie warto dla Centrum aż tak się pocić intelektualnie. A może po prostu nie zrozumiał zmian w obowiązujących przepisach i nie zapoznał się jeszcze z pojęciem miejscowego planu rewitalizacji? Może  „Wacek” nie pozwolił ?

Ferenc w piotrkowskim radio zapewniał w ubiegłym tygodniu, że w grudniu GPR trafi na sesję. Ja mam nadzieję, że w końcu nadejdzie taki dzień, w którym okaże się, że chociaż kilku radnych nie jest „foczkami”  prezydenta, że ci radni  wybrani przez nas dla Nas zaczną upominać się o Nasze interesy, a nie interesy indywidualnych przedsiębiorców . Że zapoznają się z dokumentami i włączą do dyskusji. Że przynajmniej oni nie oddadzą walkowerem miasta i nie pozbawią go szans na rozwój.

4 komentarze to “Prezydent doktor Jarosław Ferenc – symulant doskonały czyli kilka refleksji o tym jak jesteśmy okłamywani w sprawie rewitalizacji Radomska”

 • Obywatel:

  Zyberyngu,sam jesteś kłamcą. Boli cie, że pod rządami prezydenta J.Ferenca,w Radomsku dzieje się tyle dobrego. Milczanowska wszystko psuła. Ty czepiasz sie J.Ferenca. Może ty, chcesz zostać prezydentem? Ha,ha. Prezydent J.Ferenc i jego współpracownicy rządzą tak dobrze, że wygrają z każdym.

 • on:

  Obywatelu – gratuluję poczucia humoru, dawno nikt mnie tak nie rozbawił. Zmień leki obywatelu! W Radomsku jest tak dobrze jak dobrze jest z inwestycjami – patrz skuteczna realizacja ścieżki rowerowej. Ekipa Ferenca równie dobrze radzi sobie z utrzymaniem dróg – wszędzie na miejskich drogach dr prezydent dotrzymał obietnicy i wszędzie jest lodowisko! Ale najlepiej radzi sobie Ferenc z pozyskiwaniem środków unijnych! Tu przeszedł sam siebie i w zasadzie nic nie pozyskał. I w ten sposób Radomsko sklasyfikowało się tuż za sołtysem z Koziej Wólki.

 • Mariola:

  On, czepiasz się prezydenta J.Ferenca. Ulice za Milczanowskiej także nie były odśnieżone. Ściezka rowerowa, będzie wybudowana. Srodków unijnych, nie chcą dac pisowskie włądze.
  Zyberyngu, piszesz, piszesz. Nic z tego nie wynika. Co zrobiłes konkretnego dla Radomska? Atakujesz pana prezydenta, krytykujesz, a sam NIC pożytecznego dla miasta nie zrobiłeś. Pozdrowienia dla TW MARIOLI. Tez kolejny bezużyteczny krytykant.

 • Izka:

  Tak beznadziejnej prezydentury jak ta Ferenca nikt się nie spodziewał. Ostrzegałam moich rodziców, że tak może się zdarzyć, że będziemy jako miasto się cofać. I co? Musieli się przekonać jak po kolei zaprzepaszcza się pozyskanie środków na inwestycje. Dobrze, że to tylko dwa lata. Może nie wszystko stracone.

Skomentuj

Filmiki

Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na Prezydenta RP - Komentarz Tygodnia 01.02.2015

Komentarz Tygodnia 17.05.2015 Błażej Spychalski szef Sztabu Wyborczego Andrzeja Dudy w województwie łódzkim (PiS), oraz Joanna Skrzydlewska Zarząd Województwa Łódzkiego (PO)

Andrzej Duda - Dobra zmiana

THE BEST OF: Komorowski

Andrzej Kołakowski Epitafium dla Majora Ognia

Major Łupaszko i jego żołnierze

Andrzej Wajda "Solidarni z więzniami politycznymi"

Debata Kaczyński - Michnik z 1993 roku.