blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

Musimy oddać im hołd !!! Tablica na miejscu kaźni –wstyd ,że jej nie ma !!!

„Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią”. Jan Paweł II

Trudno mi pisać te słowa. Chce napisać o czymś co jest pewnego rodzajem mojego wyrzutu sumienia. A nie powinno być tylko moim wyrzutem sumienia. Zrobiłem za mało. Inni także. Ale wierzę, że się uda.

Przez 20 lat wolnej Polski, nie upamiętniono żołnierzy „Warszyca” bestialsko zamordowanych w piwnicy radomszczańskiego Urzędu Bezpieczeństwa. Aktualnie w budynku dawnego UB, mieści się Muzeum Regionalnego w Radomsku.

Uważam, że na budynku muzeum powinna być w murowana tablica z nazwiskami zakatowanych  tam bohaterskich żołnierzy „Warszyca”, walczących z komunistami z PPR,UB i innymi sowieckim kolaborantami.

Jesteśmy to im  winni. Oni zginęli za prawdziwie wolną Polskę. Od 1944 r. do 1989 r, o tych ludziach nie wolno było nawet myśleć. Ale pamięć o nich przetrwała. .Pielęgnujmy tę pamięć. Uhonorujmy te nazwiska. To nasz moralny obowiązek.

Przypomnę co się stało w nocy z 9 na 10 maja 1946 r. w piwnicy „muzeum”.

Wyrokiem z dnia   7 maja 1946 r. Sąd Okręgowy  w Częstochowie po jednodniowym pokazowym procesie, który był mordem sądowym skazał na karę śmierci :

 1. Jana Rogulkę
 2. Józefa Kapczyńskiego
 3. Józefa Koniarskiego
 4. Ryszarda Nurkowskiego
 5. Benedykta Ratajskiego
 6. Czesława Turlejskiego
 7. Karola Wielocha
 8. Stanisława Wersala
 9. Ryszarda Chmielewskiego
 10. Leopolda Słomczyńskiego
 11. Tadeusza Schabowskiego
 12. Piotra Proszowskiego

Skazanych bestialsko zamordowano w nocy z 9/10 maja 1946 r.

Oprawcy z UB wszystkim skazanym wykłuli  oczy, obcięli języki, wbili w głowę gwoździe, rozbili czaszki, połamali ręce,  a następnie zastrzelili strzałem w tył głowy. Zwłoki były tak zmasakrowane,  że rodziny nie mogły rozpoznać swoich bliskich.

W taki sposób komuniści z PPR(przekształconego potem w PZPR) zdobywali władzę w Polsce. A jak nazywa się dzisiaj partia, która broni dawnych ubeków i sbeków i broni PRL-u ??

Ta komunistyczna zbrodnia popełniona przez komunistów z PPR-u, musi zostać upamiętniona poprzez wmurowanie tablicy na muzeum. Nie wiem kto powinien wystąpić z inicjatywą  wykonania takiej pamiątkowej tablicy ? Pani prezydent(może trzeba było to zrobić na początku kadencji)  ? radni ? organizacje kombatanckie ? Ktoś powinien. Popełniono grzech zaniechania . Ten grzech wciąż na nas ciąży. Odsłońmy tę tablicę. Wtedy ten grzech będzie nam wybaczony. Nie bójmy się przypominać prawdy.

Tylko postkomuniści z SLD, boją się prawdy o zamordowanych 20 tysiącach żołnierzy i funkcjonariuszy Polskiego Państwa Podziemnego i 200 tysięcy męczonych w więzieniach,

Rok WARSZYCA, “naszego bohatera” to doskonała okazja aby taką tablicą upamiętnić, oddać hołd i cześć tym, którzy poświecili własne życie w walce o wolną od komunistów Polskę.

162 komentarze do wpisu „Musimy oddać im hołd !!! Tablica na miejscu kaźni –wstyd ,że jej nie ma !!!”

 1. This year turned out to be very difficult. But we have optimized and reduced the cost of our products!
  It is almost impossible to find prices lower than ours, the sale is at the cost price level.
  Watch and be surprised by our super low prices https://is.gd/72jG3I

Dodaj komentarz