blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

O wyborach i nogach równo odciętych w kolanach ! Głosuj na SLD !

Wpis zamieszczony na blogu Kot  z Cheshire. Uważam go za fenomenalny, dlatego zamieszczam go na swoim blogu. Prawdziwa historia. Trafna analiza rzeczywistości w której żyjemy. Co będzie dalej ?

“Przedwczoraj, moja przesympatyczna i niegłupia koleżanka i podwładna, poinformowała mnie ze śmiechem, że będzie kandydować na radną w wyborach samorządowych. Z listy SLD. Na moje zdziwienie opowiedziała mi przezabawną historyjką o tym, jak to jej szwagier kompletował listę młodych SLD, jakie to było trudne, jak im zabrakło jednej osoby i jak po długich prośbach namówili ją by dała się dopisać na końcu. Pośmialiśmy się oboje, pożartowaliśmy o tym jak to zaraz ją wywalę z pracy i tyle. Gdyby nie była moją podwładną to pewnie bym coś powiedział, rzucił jakąś cienką aluzję, jest inteligentna i pewnie by złapała. Ale ja ją zatrudniam więc mi nie wypadało.

Tym niemniej mam kaca. Od dwóch dni zastanawiam się co właściwie powinienem był powiedzieć. Ilu i jakich słów trzeba by użyć, by oczyścić tę stajnię Augiasza, odwalić te tony medialnego G…W-na nagromadzonego w naszych głowach przez ponad dwadzieścia lat. „Zapaść semantyczna”- święte słowa mistrza…
Od razu przypomniała mi się dyskusja w radiowej trójce sprzed roku, może krócej. Występowali w niej Bugaj i Oleksy. Rozmawiali chyba o podziałach na scenie politycznej przed wyborami prezydenckimi. Oleksy bez przerwy wytykał Bugajowi, że on tworzy podziały, a przecież „wszyscy jesteśmy Polakami” i takie tam, a Bugaj wił się jak piskorz. Gdy zahaczyli o lata 80-te i Oleksy znów rzucił: „no widzi pan, pan znowu: MY i ONI”, a Bugaj znów się zaplatał, wyłączyłem radio. Pomyślałem wtedy: Bugaju, biedny Bugaju, dlaczego nie możesz temu sprzedawczykowi powiedzieć kilku słów prawdy, że zamiast siedzieć tu w studio radiowym i się wymądrzać, powinien mniej więcej teraz właśnie wychodzić z więzienia, po długotrwałym wyroku i bez praw obywatelskich? Że tylko dzięki głębokim kompleksom części opozycji, która bała się demokracji i „ciemnego, katolickiego polskiego narodu”, udało się tak esbecji wymanewrować, że tych wyroków uniknęli? Jak im wszystkim udało się nas tak załatwić, że tych kilku słów prawdy nie da im się dzisiaj powiedzieć?
Nie da się. W każdym razie nie w tym felietoniku. Skoro Bugaj nie potrafił to ja też nie będę próbował. Poza tym moja koleżanka nie czyta tego bloga. Ale tylko dla mojej własnej terapii duchowej, chciałbym ci Marto opowiedzieć historyjkę, jedną z bardzo wielu jakie można by tu przytoczyć. W 1979 roku (jeszcze nie było Cię na świecie) wyłowili w Gdańsku z Motławy martwego, młodego stoczniowca. Pływał tak wiele dni, miał dwadzieścia- kilka lat (trochę mniej niż ty teraz) i nogi równo odcięte w kolanach. Wcześniej zniknął w nieznanych okolicznościach, a był działaczem WZZ-tów (opozycyjne związki zawodowe zwalczane przez komunistów). Pewnie go chcieli zwerbować, a on zapewne był „twardy”. Akcja mogła się dziać w jakimś ciemnym starym warsztacie. Pewnie myślał że tylko go straszą i myślą głupcy, że się zlęknie! Jutro opowie kolegom o tym jak się nie dał tym draniom! Gdy włączyli piłę istotnie zląkł się trochę, ale pomyślał że przecież niczego mu nie mogą zrobić. Żył w rzeczywistości gierkowskiej propagandy, świat był piękny i poukładany. W 1970 roku miał 10 lat i niewiele pamiętał. Poczuł ból i na moment stracił rozum, by wkrótce zrozumieć, że właśnie odcinają mu nogę. Zapewne wtedy spłynęło na niego zrozumienie, poczucie nieodwracalności i powagi sytuacji. Znacznie większej powagi niż wcześniej sądził. Zapewne wtedy zechciał już powiedzieć wszystko o co tylko go spytają. Może nawet powiedział? Z drugiej strony stało kilku drani. Młodzi, silni, podobni do narzeczonego Anny Dymnej z „Kochaj albo rzuć”. Palili papierosy klęli i śmiali się z niego gdy zaczął płakać. Zaczęli mu powoli odcinać drugą nogę. Potem był już tylko trzęsącym się strzępem człowieka i ten strzęp wrzucili do brudnej portowej wody.
Dziś tamci dranie są szanowanymi starszymi panami. Mama tamtego chłopaka zmarła w nędzy, a oni mają wysokie emerytury. W każdych wyborach głosują na SLD. Popatrz jak się dziwnie porobiło, może teraz zagłosują na Ciebie?
Wpis zamieszczony na blogu Kot  z Cheshire.

200 komentarzy do wpisu „O wyborach i nogach równo odciętych w kolanach ! Głosuj na SLD !”

 1. SLD w Radomsku ma się dobrze same asy i fenomeni startują o przejęcie władzy :
  Szczygłowski,Ciach,Ewunia Drzazga ,Szwedowski,Broszkowski,Kamiński i inni .
  Wszyscy do boju wybierać najlepszych z najlepszych , oni nam pokażą jak się rozdaje stołki.
  A Szymon nic nie piszesz o tym że PIS wpuściło na listy „boksera” i szykuje się do sejmiku , a mowa oczywiście o Wiciu W. , no fajnie nasza Ula i Wiciu na jednej liście , śmiech…..
  To że mu Wojciechowski załatwi miejsce na listach to było wiadomo , ale że moi koledzy są ślepi że Wiciu dalej kocha PSL to mnie dziwi , mam tylko nadzieje że koleżanki i koledzy z PIS-u z Radomska pokażą mu bilet powrotny do jego macierzy PSL i do Kaczmarka , oddając swój głos.

 2. Wiciu pcha się tam, gdzie gon chcą przyjąć a PiS bierze każdego kto chce wejść. to się nazywa wielka strategia na wybory.

 3. Witek W.,z tego co mi wiadomo ma mocnego człowieka,który go wprowadził na listę PiSu.Mimo silnego sprzeciwu naszej całej grupy nic nie można było zrobić.I znowu potwierdza się ,że jak masz ,,dobre plecy to inni mogą ci naskoczyć,,.Przykre ale prawdziwe!p.s.Do Jadwigi!Lubię a nawet uwielbiam czytać twoje komentarze ale nie będę się do nich odnosił.Pozdrawiam.

 4. Lop- nie mam ambicji bycia czytaną i komentowaną przez wszystkich. mnie interesuje wypowiadanie własnych opinii, ale nie ma to większego sensu bez polemiki. Jestem tu nową osobą, może z czasem ktoś zacznie ze mną dyskutować na jako takim poziomie. Natomiast bardzo proszę o uzasadnienie, dlaczego lubisz, uwielbiasz ale nie będziesz się odnosić do nich> bo przyznasz, że to trochę dziwne zachowanie.

 5. Już uzasadniam.Być może twoja wiedza przewyższa moją[a nawet zdecydowanie w niektórych zagadnieniach],być może nie mam pojęcia jak do nich się odnieść,być może…..itp.No cóż,może ja jestem zwykłym tchórzem i przed taką wiedzą jaką ty posiadasz zapominam języka w gębie.Dziwi mnie tylko jak osoba taka jak ty może być przeciw ludziom z ugrupowania innego niż ty.Przecież ja nie jestem stworem ,któremu wszystko się nie podoba.Chcę aby w końcu przestano się opluwać a wzięto się za rzetelne rozwiązywanie problemów.Czy tylko dlatego,że należę do PiSu trzeba mnie niszczyć.Wydaje mi się,że to sprawa każdego z nas.Najważniejsze jakimi jesteśmy ludżmi.I tym sposobem [sobie tylko znanym] sprowokowałaś mnie do dyskusji z Tobą.Brawo!p.s.nawet nie bolało.

 6. Dziękuję za komplementy, ale chyba nie jest z Tobą aż tak źle. “Chcę aby w końcu przestano się opluwać a wzięto się za rzetelne rozwiązywanie problemów”- w pełni się pod tym podpisuję. Nie tylko tu, ale w ogóle, w całym kraju. “Czy tylko dlatego,że należę do PiSu trzeba mnie niszczyć” – odwracam pytanie, czy dlatego że popieram PO (nie jestem członkiem) trzeba mnie niszczyć, obrażać? osobiście mnie doprowadzały do szału słowa, że jestem tam gdzie było ZOMO (choćby ze względu na mój wiek jest to niemożliwe), że nie jestem patriotką itp. to ciągłe dzielenie społeczeństwa na tych lepszych i gorszych.
  teraz dlaczego lubię PO? bo najpierw zastanawialiście się czy wejść do UE, co wydawało mi się koniecznością, nie było nad czym się zastanawiać. potem takich powodów przybywało. Potem gdzieś ktoś napisał coś takiego: wóz (Polska) utknął w błocie, PiS chce sprawdzać kto do tego doprowadził a PO chce go z błota wypchnąć. i tak było, zaczęła się lustracja spóźniona o kilkanaście lat, a w związku z tym niemożliwa do przeprowadzenia. potem był dziadek z Wehrmachtu. i tak mogę bardzo długo. a teraz znowu odwracam pytanie, dlaczego nie lubisz PO?

 7. czy wiadomo dlaczego nikt nigdy nie kwestuje w Radomsku na cmentarzach? w każdym mieście tak można odrestaurować kilka nagrobków rocznie a tu nic.

 8. Za to samo,za cz ty nie lubisz PiSu.Czy nie można jednak sprawdzić kto ten wóz wepchnął w błoto?Czy tak trudno przyznać się do popełnionych błędów ,tak przez jedną jak i drugą stronę.

 9. można sprawdzać kto wepchnął wóz, nawet trzeba znaleźć winnych, ale wtedy gdy wóz już jest na prostej drodze, bo tkwienie w błocie nic nie daje. Najwyraźniej nie można się przyznać. widać po obu stronach są osoby, które mają w tym interes. Czy jesteś dumny z akcji z dziadkiem z Wehrmachtu? gdy oszukano ludzi mających kiepską wiedzę z historii, takich którzy myślą schematami: jak służył w niemieckiej armii to był zadeklarowanym faszystą, a teraz jego wnuczek sprzeda Polskę Niemcom? poczytaj o takich ludziach przymusowo wcielonych do armii niemieckiej. także po wojnie im bardzo dokuczano. na Pomorzu i Na Śląsku takich przypadków były tysiące.

 10. Ty nie wyjaśniasz, ty atakujesz a to zły nawyk wpojony w ludzi przez ………No jak myślisz,przez kogo?I jeszcze jedno ,wylej w końcu z siebie tę żółć i zacznij żyć …nie wiem jak ale inaczej.Wszystkim będzie lżej,tobie też.

 11. a kiedy Ciebie czy kogoś innego zaatakowałam? no przez kogo mam coś wpojone? widzę, że zdenerwował Cie przykład z Kurskiego. znalazłeś się w niewygodnej sytuacji, jak obronić Kurskiego i brak potępienia tej akcji ze strony PiS. więc co robisz? atakujesz mnie, tak jak to napisałam już, kopiesz w kostkę i krzyczysz, że to Ciebie biją. bardzo dobra metoda, bardzo dobra. to z waszej strony wylewają się cysterny żółci, bez przerwy macie o coś pretensje, na każdym kroku. mam cie przeprosić? ale za co? za to, ze pokazałam, przypomniałam pewną niegodziwość sprzed kilku lat? bezradność c widzę z twojej strony. pewnie zaraz napiszesz (albo ktoś inny) o jakimś niechlubnym zachowaniu PO, ale przeprosin za Kurskiego czy szukanie gałęzi dla Palikota nikt się nie doczeka. sam się zmień, zacznij zmieniać swoją partię (może cie nie wykoszą wcześniej). zacznij do siebie

 12. Szymonie! Kogo chcesz przestraszyć zamieszczając takie historyjki? A może ten młody człowiek naraził się gangsterom? Obcięli mu nogi i wrzucili do basenu portowego. Co dzień giną i ginęli jacyś ludzie. Znam historię człowieka który był ikoną Solidarności. Po 82 roku nie wytrzymał ciśnienia. Zaczął pić aż stoczył się na dno. Kiedy pewnej nocy wracał pijany do domu wtoczył się pod auto którym kierował członek PZPR. Zginął na miejscu. Dziś pewnie byś napisał że ten partyjny działacz to morderca z KGB który zabił członka opozycji. Można by taką historię podlać jeszcze sosem krwi, patriotycznymi wzdychami i nagle okazało by się że temu alkoholikowi który wpadł pod samochód trzeba postawić pomniki i nazwać jego imieniem ulicę.
  Dlaczego to wszystko opisuję? Otóż zagniewała mnie ta końcowa wypowiedź. Mordercy głosują na SLD? A kto głosuje na PIS?

 13. Okrutne morderstwo człowieka to dla ciebie “historyjka”. Współczuję tobie, panie Mańku. Wybacz, ale z taką osobę nie będę więcej dyskutował. Nikogo nie chcę straszyć. Cóż to za prymitywny argument. Po prostu warto aby młodzi ludzie znali prawdę o PRL-u. O katach i ofiarach. O tym w szkole nie naucza się. Powiadasz, że to gangsterzy, obcięli nogi temu członkowi WZZ. Masz rację. Tacy sami gangsterzy zamordowali Staszka Pyjasa, ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Stefana Niedzielaka , Piotra Bartoszcze. Gangsterzy mordowali setki innych działaczy opozycji, którzy walczyli o wolną Polskę. Czasami tych gangsterów nazywano nieznanymi sprawcami. Zagniewała ciebie prawda, że ci mordercy, przepraszam gangsterzy z UB i SB głosują na SLD, spadkobierczynię PZPR ? Nie dziwię się jeżeli byłeś w PZPR. Prawda boli. Od prawdy się nie ucieknie zmieniając partyjny szyld.
  Na kogo mają głosować byli ubecy ? Na PiS ? Jedno jest pewne, na PiS na pewno nie głosują funkcjonariusze partyjni totalitarnego PRL-u i nieznani sprawcy morderstw politycznych.

 14. Jadwigo jeżeli rządy w Polsce maja polegać kto coś powiedział na tego czy tamtego to ja dziękuje temu rządowi ,bo to nie daje nam większych wpływów do budżetu państwa ,co za tym idzie więcej pieniędzy na służbę zdrowia to są tematy zastępcze by przykryć ta smutną prawdę w jakim stanie jest nasz kraj.I zawsze kiedy było coś do głosowania czy zrobienia a było niewygodne, wysyłali Palikota ,Niesiołowskiego ,Kuca i robili zamieszanie głupimi gatkami a prasa i tv mieli radochę z tematu ,a przyzwolenie partii na takie działanie było jest i będzie .Aferę hazardową jak uwalili mistrzostwo świata i naród mam nadzieję ,że nie cały łyknął a PO się cieszy o czym ta mowa .Zachowania posłów to pikuś patrzmy co oni robią dla Polski i Polaków .

 15. ale dokładnie to samo mogę powiedzieć o PiS. domagam się tu programu gospodarczego i nie macie go. za to tysiąc , jak np. ostatnio tutaj o głosowaniu na SLD. Palikot, Niesiołowski i najmniej Kutz (on zawsze był niezależny w poglądach) są odpowiedzią na wasze wybryki. tak przerzucać możemy się bardzo długo i niestety nie doprowadzi to do niczego

 16. dawno tu nie zaglądałem,widzę że jest coraz gorzej zdominował wszystkich ten….jadwiga,oj Szymonie załatwił Ci bloga na cacy i po co z nim dyskutujesz?

 17. Szanowny komentatorze Czarny pomyłka..nie dyskutuję..ja nie…inni dają się wciągać w dyskusję… ja już nie…Ja tylko łaskawie pozwalam przekazywać skróty informacji i kalki myślowe żywcem przejęte z Gazety Wybiórczej i innych meainstreamowych mediów.

 18. Jeżeli takie gadki nic nie załatwią to przestańmy pisać.Jadwiga atakuje każdego kto chce normalnie rozmawiać.Wniosek dla mnie jest jeden ;możesz mieć człowieku wiedzę ogromną ale do tego trzeba jeszcze widzieć drugiego człowieka i uszanować jego poglądy.Z komentarzy Jadwigi widać,że kto nie myśli tak jak ona ten w ogóle nie myśli.Jeżeli ktoś obwinia nas o to ,że to myśmy sprowokowali Palikota ,Niesiołowskiego i Kutza do takich zachowań i wypowiedzi,to rzeczywiście nie mamy o czym rozmawiać.Bzdury pleciesz!Przeżyłem swoje i nikt nie będzie wmawiał mi dyrdymałów!Pewnie odpiszesz,że Katyń to też nasza wina! Ale tego jak i innych twoich wypowiedzi nie jestem już ciekawy.Reform nie robi się po trupach .Zegnam ,nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji!

 19. No i się porobiło Szymon nie będzie dyskutował ze mną Lop z Jadwigą – kto następny? Takie to są nasze polskie zachowania. Dyskutant jest dobry tylko wtedy gdy ma poglądy takie jak my. Idę na cmentarz. Tam wśród ciszy grobów moich bliskich poszukam sensu dalszej dyskusji

 20. ja atakuję? pokazuję wam drugą stronę, jak krzyczycie że Po jest zła, robią to czy tamto, to wskazuję wasze zachowanie wcale nie lepsze a czasami nawet gorsze i przede wszystkim wcześniejsze. bawi mnie wasze nadęcie, z tym nie będę rozmawiał albo o tym, bo jestem lepszy. tak naprawdę chodzi wam o robienie zadymy. jak się domagam byście mi pokazali wasz program gospodarczy to po wielu naleganiach czytam, że pani Szydło w końcu coś opracowała, ale żaden z was go nie zna. bo i po co? to się do zadymy nie przyda. a jak brakuje argumentów do dyskusji to się wyjeżdża z Katyniem. tragedia tysięcy ludzi będziesz sobie gębę wycierał? nawet te wydarzenia trzeba mieszać do współczesnej polityki? najłatwiej uciekać w historię jak się nie ma argumentów, ale trzeba tę historię znać i rozumieć.
  mam jako taką wiedzę ogólną, ale dlatego że szukam informacji w różnych źródłach, i na tej podstawie wyrabiam sobie opinię. p. Szymonie, co Pan ostatnio przeczytał poza ND?
  czarny- pięknie pokazałeś jak to u was jest. jedna osoba, która nie zgadza się z waszymi opiniami i już dominacja!!!! w głowach się nie mieści, że można mieć inne zdanie? mimo wszystko lubię was chłopaki, straciłam tu trochę czasu, ale jaki miałam ubaw z waszej bezsilności. dlatego będę tu od czasu do czasu zaglądac

 21. a i jeszcze jedno, p. Szymonie, przejrzyjcie swoje szeregi pod kątem przynależności do PZPR: papcio Kaczyński, Wasserman, Kryże (ten jest dobrym przykładem- wsadził do więzienia obecnego prezydenta za działalność opozycyjna!, bardzo chlubna karta). ale jesteście obłudni

 22. Komentatorze Mańku, będę dyskutował, tylko proszę nie pisz, że zbrodnie popełnione na polecenie PZPR, przez komunistycznych siepaczy z SB, to historyjki. Obrażasz pamięć ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. Możemy spierać się na wszystkie tematy ,ale dla mnie pewnym poglądom mówię jednoznaczne NIE !! Relatywizm wobec politycznych zabójstw, usprawiedliwianie ich, doprowadzi do tego, że nie będziemy mieli żadnych granic ,żadnego punktu odniesienia. Akceptowanie zabójstw politycznych dokonywanych na polecenie PZPR jest dla mnie nie do zaakceptowania.
  Nie mieści się w moim światopoglądzie. Dlatego bardzo zaskoczył mnie twój zwrot “historyjki”. Dyskutant jest dobry, gdy nie przekracza pewnych granic przyzwoitości. To jest herbertowska “sprawa smaku” . Gdy te granice zostają przekroczone, wtedy mówię non possumus ! Zawsze warto dyskutować.

 23. Jadwigo a ty znasz program gospodarczy naprawy państwa PO ?A możesz mi podać kilka przykładów co to PO zrobiło dobrego przez te 3 lata ? Konkrety a nie jak ostatnio znajdź sobie sam ,bo wszystkim dogryzasz o niewiedzy więc nas oświeć swą wiedzą .

 24. Szymonie – sam autor cytowany wyżej napisał:”Poza tym moja koleżanka nie czyta tego bloga. Ale tylko dla mojej własnej terapii duchowej, chciałbym ci Marto opowiedzieć historyjkę, jedną z bardzo wielu jakie można by tu przytoczyć.” Czyli ja tylko powtórzyłem po autorze. Wcale nie chciałem w ten sposób usprawiedliwiać jakiekolwiek zbrodnie. Nie akceptuję też zbrodni żadnej, ani tej na zlecenie ani bez zlecenia….

 25. Cicho Panie i Panowie mieliśmy pisać o SLD .
  A ja napisze jeszcze o ruchu kadrowym kandydata JACKA CIE…
  do SLD wstawił Ewę , a sam się pcha na prezydenta,Jacek to wstyd ze wogóle kandyduje , wiadomo po co kandyduje żeby tylko załąpać się do powiatu , bo w wyborach 2006 roku wszedł tylko 5 głosami.
  Mam pytanie do kandydata Jacka C.z czego się utrzymuje , bo jak mi mówił jeden uczciwy obywatel zaraz jak przestał być starostą , otrzymał rentę , w jaki sposób nagle zachorował , a jeśli jest chory to czy powinien być nawet radnym inaczej czy powiniśmy mieć chorego niezdolnego do pracy prezydenta?

 26. Aras- choćby to, ze nie wpędziła kraju w większy kryzys, takimi pomysłami, jakie podsuwaliście. czas reform nadchodzi

 27. a czy jacek który chce lepiej zarządzać miastem,mółby lepiej zarządzać swoim rolnym gospodarstwem?

 28. No o tych reformach i ustawach już słyszałem i jakoś ich nie widzę ,czyli jakie pomysły miał pis bo znowu owijasz wełnę w bawełnę . Po drugie tylko tyle zrobiło PO przez te 3 lata to szalenie dużo Jadwigo oj to się narobili .

 29. szkoda gadać, więc krótko- pomysł by zwiększać dług publiczny był dobry? bo wg mnie nie. nie twierdzę, że PO zreformowała kraj, jak na razie mi reform brakuje i nie raz to tu powtarzałam. Oczekuję, że będą jednak podjęte działania mające na celu uzdrowienie gospodarki. jeśli nie, w przyszłym roku na nich nie zagłosuję. tyle mogę zrobić.

 30. ile można czekać na te reformy to jest mydlenie oczu ,a i tak dług publiczny się zwiększa a rząd nic nie robi by go zmniejszać .

 31. do Jadwigi – cmentarze w Radomsku są parafialne i co roku odbywa się na nich kwesta organizowana przez panów w czarnych sukienkach – zdaje się, że kasa przeznaczana jest na jakąś szkółkę dla młodych przystojnych nie gustujących w kobietach

Dodaj komentarz