blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

Prof. Nowak: Rosyjska polityka odbudowy kontroli nad obszarem Związku Sowieckiego – “zatrważająco skuteczna”

Interia.pl publikuje wartą polecenia rozmowę red. Ziemowita Szczerka z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, ekspertem relacji polsko-rosyjskich.

Pytany o różnice w położeniu geopolitycznym współczesnej Polski i II      Rzeczpospolitej, prof. Nowak zwraca uwagę, iż “choć medialne sukcesy pani Steinbach mogą budzić pewne zaniepokojenie, to jednak od strony zachodniej nasze poczucie zagrożenia wydaje się nieporównanie mniejsze niż było w międzywojniu”. Problemem jest natomiast “postrzeganie interesów niemieckich wśród tej części kół gospodarczych w Niemczech, która stawia w sposób absolutny na współpracę z Rosją – nawet kosztem Polski”.

Zdaniem prof.  Nowaka szczególnie niepokoi fakt, że prowadzona przez Rosję od mniej więcej 10 lat polityka odbudowy kontroli nad całym obszarem dawnego Związku Sowieckiego okazuje się w ostatnich miesiącach “zatrważająco skuteczna”. Istotą problemu jest struktura władzy w Rosji – zasadniczo odmienna od struktury państw demokratycznych, w 70 procentach wywodzącą się z FSB, GRU, KGB czy struktur siłowych służb specjalnych. Zdaniem prof. Nowaka jest to wyjątkowe zjawisko w skali światowej.

“Chodzi o specyfikę mentalności ludzi, którzy wywodzą się ze służb najtrwalszego totalitarnego państwa w XX-wiecznej historii. Mentalność ta sprowadza się do szkolenia w oszukiwaniu przeciwnika, a nawet w posługiwaniu się narzędziem, do którego rosyjskie władze odwołują się okazjonalnie – chodzi o zabijanie przeciwników, bo przecież do tego także sprowadzała się (między innymi) “technika operacyjna” KGB i GRU.”

W opinii prof. Nowaka, wniosek powinien być jeden: z Rosją rządzoną przez premiera Putina i jego ekipę trzeba prowadzić politykę nieco bardziej ostrożną. Odnosząc się do tragedii smoleńskiej, prof. Nowak stwierdza:

“A dlaczego mielibyśmy wykluczyć hipotezę zamachu, skoro bierze ją pod uwagę Prokuratura Wojskowa RP? Przede wszystkim jednak, nie posuwając się nawet do tego rodzaju najdalej idącej hipotezy, możemy stwierdzić, że władze rosyjskie po 10 kwietnia postępują w sprawie smoleńskiej tak, jakby chciały ukryć, zamazać jakąś część swojej odpowiedzialności za tę tragedię.”

Ale problem jest szerszy – to problem relacji Zachodu z Rosją, relacji opartych na udawaniu, że Rosja jest krajem demokratycznym lub przynajmniej demokratyzującym się:

“Zmierzam do tego, że Rosja Putina narzuca coraz bardziej swój punkt widzenia na politykę. I to nie jest tak, że zbliżenie Europy z Rosją odbywa się na warunkach europejskich, ale może też odbywać się na warunkach Rosji Putina i to nie jest zbliżenie dla nas korzystne. Takie [są te warunki], żeby całkowicie zrezygnować z owych wartości, na jakich zbudowana jest UE od okresu po II wojnie światowej, i by zbudować europejsko-rosyjskie zbliżenie na zasadzie wspólnoty interesów najsilniejszych, wspólnoty koncertu mocarstw.”

Zachęcam do lektury całego wywiadu z prof. Nowakiem.

60 komentarzy do wpisu „Prof. Nowak: Rosyjska polityka odbudowy kontroli nad obszarem Związku Sowieckiego – “zatrważająco skuteczna””

  1. Wszyscy kandydaci na prezydenta Radomska będą coś budować. Jedni z dala od polityki inni całkiem blisko.
    Żaden z nich nie przedstawił w swoim programie wizji zmian substancji miejskiej (szeroko rozumianej – od zasobów ludzkich poczynając na majątku miasta kończąc) tak aby zarządzać lepiej, wydajniej, efektywniej. Co prawda jeden z kandydatów ma coś takiego w swoim haśle. Są to niestety tylko ogólniki.
    Budowanie będzie mocno ograniczone z powodu mizerii finansowej (nawet jeśli Radomsko zasypią miliony z Unii to i tak miasto musi mieć wkład własny.
    W odpowiednim zarządzaniu są ogromne rezerwy. Obszar jest bardzo duży.
    1. Szkolnictwo – wyższy poziom nauczania.
    2. Spółki miejskie – solidny i efektywny menadżment.
    3. Utrzymanie dróg, chodników, ścieżek rowerowycch, parkingów itd. – wiele do zrobienia.
    4. Kultura – żeby stała się powszechna.
    5. Współpraca z przedsiębiorcami – żeby każdy mógł być partnerem dla miasta (duży i mały), sympatyk polityczny i polityczny przeciwnik, donator i potencjalny beneficjent efektów współpracy.
    6. Wykorzystanie istniejącej bazy w szkolnictwie – organizacja w okresie wakacji komercyjnych, połączonych i atrakcyjnych zajęć sportowych, kulturalnych i językowych – na przykład oferta dla miast partnerskich, dzieci i młodzieży z innych miast, także zagranicznych. Żeby rodzice znowu nie musieli przygotowywać lub kupować stroików, które szkoły później sprzedają i mają pieniądze – tak do końca nie wiadomo na co.
    7. Promocja i wykorzystanie stadionu (także komercyjne) zakupionego za ciężkie miliony.

    Niektórzy uważają, że w tej kadencji powstaną galerie handlowe.
    Kilku radnych w swoim zaślepieniu zaprzepaściło szansę na to, żeby miasto dysponowało atrakcyjnym terenem.
    Galeria – może i powstanie. Ale tak jak McDonald’s – tam, gdzie inwestor przewiduje największy zysk. Nie tam, gdzie widzą to radni.
    Osobiście uważam, co potwierdzają fakty, że Radomsko obecnie jest za małe, aby powstała tu galeria handlowa z prawdziwego zdarzenia.
    To paradne, że niektórzy kandydaci ujęli to w swoich programach wyborczych. Mam nadzieję, że wyborcy ocenią to doskonale.

  2. Komentarz powyższy jest nie na temat. Fobie rosyjskie ma cały PIS. Najbardziej śmieszy mnie jednak jak profesor ( a więc chyba mądry człowiek) pisze o zamachu w Smoleńsku. Prokuratura polska wśród przyczyn katastrofy brała pod uwagę wszystkie okoliczności bo taka jest zasada. Jeśli na początku nie można stanowczo wykluczyć zamachu to bada się sprawę i pod tym kątem. Nie oznacza to jednak że był to zamach….

  3. Wypowiedzi pana profesora są żenujące, nie rozumiem jak człowiek uchodzący za znawcę problematyki rosyjskiej może się na takim poziomie wypowiadać. To poziom kiepsko przygotowanego studenta, same banały:
    „od strony zachodniej nasze poczucie zagrożenia wydaje się nieporównanie mniejsze niż było w międzywojniu” – ale odkrycie!!!

    „postrzeganie interesów niemieckich wśród tej części kół gospodarczych w Niemczech, która stawia w sposób absolutny na współpracę z Rosją – nawet kosztem Polski”- od kiedy niemiecki przedsiębiorca ma za naczelne zadanie martwić się o polskie interesy?
    „prowadzona przez Rosję od mniej więcej 10 lat polityka odbudowy kontroli nad całym obszarem dawnego Związku Sowieckiego okazuje się w ostatnich miesiącach “zatrważająco skuteczna”- każdy, kto zna choć trochę historię, wie że Rosja prowadzi politykę mocarstwową od stuleci. W ostatnim czasie akurat nic poważnego się w tym względzie nie dzieje.
    „Istotą problemu jest struktura władzy w Rosji – zasadniczo odmienna od struktury państw demokratycznych, w 70 procentach wywodzącą się z FSB, GRU, KGB czy struktur siłowych służb specjalnych. Zdaniem prof. Nowaka jest to wyjątkowe zjawisko w skali światowej” – kolejny kwiatek. Pan prof. Nie słyszał o innych pseudo demokracjach na świecie? Dziwi go wyjątkowość wpływów FSB, GRU, KGB? I ma rację, przecież w żadnym innym kraju służby te nie działały.
    „Mentalność ta sprowadza się do szkolenia w oszukiwaniu przeciwnika, a nawet w posługiwaniu się narzędziem, do którego rosyjskie władze odwołują się okazjonalnie – chodzi o zabijanie przeciwników, bo przecież do tego także sprowadzała się (między innymi) “technika operacyjna” KGB i GRU” – „normalne” metody większości służb specjalnych, zwłaszcza mocarstw światowych.
    „z Rosją rządzoną przez premiera Putina i jego ekipę trzeba prowadzić politykę nieco bardziej ostrożną” – lekceważyć nie należy nikogo
    I najlepsze na koniec, tu jest ubaw!!!
    „na jakich zbudowana jest UE od okresu po II wojnie światowej”- to przed wojną UE też istniała????
    Panie Szymonie, niech się Pan zlituje jeśli Pan nie chce sam pisać, to proszę wyszukiwać w Internecie mądrzejsze teksty.

  4. Że co? że niby zamach był w Smoleńsku? A w czyim imieniu Maciarewicz z Fatygą pod mankiet po USA się kręcą?

  5. Sięgnąłem do encyklopedii bo już myślałem że to ten Nowak z Radyja Maryja. Okazało się że to profesor UJ. Jadwigo a więc czapki z głow przed “mądrościami” profesora. Jak piszę że UE było przed wojną to widocznie było. Jak piszę że nad Smoleńskiem zamachnięto się na nasz samolot to chyba się zamchnięto.
    Dzisiaj jest niskie ciśnienie ja już jestem po trzeciej kawie to przychodzą mi do głowy takie myśli że strach się bać…Na dodatek przeczytałem dziś felieton w Angorze z którego wynika że prezydent Lech dzwonił z samolotu do brata i żalił się że ruscy mgłę nad lotniskiem rozsnuli nie da się lądować a Jarek podobno powiedział “Każ pilotowi lądować”… Matko gdyby to była prawda…. strach się bać.
    I właśnie w ten sposób karmieni niesprawdzonymi plotkami popadamy w paranoję.
    Na koniec powiem tak – nie straszcie nas ruskimi mamy dość własnych lęków…

  6. ten profesor to promotor pracy Zyzaka. Najgorsze jest to, że on naprawdę uchodzi za znawce problematyki. tym bardziej nie rozumiem tych bzdur.
    straszenie to metoda na politykę- oblężona twierdza, mityczny wróg

  7. Komentatorzy, ośmieszacie tezy prof. Andrzeja Nowaka. Ważny jest kontekst i analiza działań Rosji, wobec krajów, które były zniewolone. Szczególnie Polski. Czytacie tylko skrót wywiadu. Przeczytajcie cały wywiad, a potem czepiajcie się słów . Nie rozumiem , skąd te wasze głupie uwagi, że prof. A.Nowak uważa, że UE istniała przed II wojną światową ? Czy uważacie go za kretyna ? Zapoznajcie się z jego opracowaniami naukowymi. Jest wybitnym specjalistą od spraw rosyjskich. Prymitywne są uwagi ,że KGB ,FSB, GRU mają wyjątkowe wpływy, ponieważ w innych krajach nie działały.Rosja jest fasadową demokracją. Rządzą nią służby specjalne. W prawdziwych demokracjach służby specjalne służą państwu. W putinowskiej Rosji, to państwo służy służbom specjalnym. Te służby są poza kontrolą. Rosja uprawia politykę siły. Gdzie morderstwa polityczne są sposobem uprawiania polityki. W ostatnim czasie, Rosja powraca do polityki imperialnej. Przypomnę tylko sprawę odcięcia gazu Ukrainie. Okupację części terytorium Gruzji. Wymuszenie na Ukrainie zgody na utrzymanie baz wojskowych nad Morzem Czarnym.
    Obecnie Rosja prowadzi z Niemcami i Francja rozmowy o powołaniu sojuszu gospodarczego z UE. Czas aby rząd PO poinformował o tym społeczeństwo. Warto dyskutować na ten temat ,czy chcemy unii z putinowską Rosją ? Warto pamiętać ,że Rosjanie uważają Polskę, za swoją strefę wpływów. Pamiętają, że od XVIII w., to oni decydowali o naszej polityce. Z krótką przerwą w latach 1918 -1939. Od 1944 r. Polską rządzili radzieccy namiestnicy z PZPR. Myśląc o polityce rosyjskiej wobec Polski, musimy pamiętać o zbrodni katyńskiej.

  8. Panie Szymonie, jak inaczej rozumieć stwierdzenie: „…zbudowana jest UE od okresu po II wojnie światowej” – skoro jest od okresu po wojnie, to znaczy ze istniał dla UE okres i przed wojną. Mniejsza jednak o to. Podobno jest specjalistą od Rosji i dlatego dziwi mnie taki banalny wywiad z nim.
    – „Ważny jest kontekst i analiza działań Rosji, wobec krajów, które były zniewolone. Szczególnie Polski” –o szczególnym znaczeniu dla Rosji to może mówić Ukraina, Białoruś, Gruzja, Czeczenia. Chyba widać różnicę w stosunkach Rosji do tych krajów i do Polski?
    – Prymitywne to jest stwierdzenie: „Istotą problemu jest struktura władzy w Rosji – zasadniczo odmienna od struktury państw demokratycznych, w 70 procentach wywodzącą się z FSB, GRU, KGB czy struktur siłowych służb specjalnych. Zdaniem prof. Nowaka jest to wyjątkowe zjawisko w skali światowej”. Absurd tej wypowiedzi próbowałam wykazać w pierwszym wpisie. Swoją drogą, ciekawe jak obliczył te procenty?
    – „Rosja jest fasadową demokracją” – pełna zgoda.
    – „Rządzą nią służby specjalne. W prawdziwych demokracjach służby specjalne służą państwu. W putinowskiej Rosji, to państwo służy służbom specjalnym. Te służby są poza kontrolą”. – brednie, w Rosji służby specjalne wykorzystywane są dla celów państwa, a jakie te cele SA, to inna sprawa. Służby specjalne zazwyczaj działają na granicy prawa, nawet w takich demokracjach jak USA. O negatywnych przypadkach działań, łamaniu prawa dowiadujemy się tylko wtedy, gdy coś się nie uda i zazwyczaj media wywloką coś na światło dzienne.
    – „W ostatnim czasie, Rosja powraca do polityki imperialnej. Przypomnę tylko sprawę odcięcia gazu Ukrainie. Okupację części terytorium Gruzji”- Rosja prowadzi politykę imperialną od stuleci i niestety dla nas, jest to polityka skuteczna. Nic nowego w tym stwierdzeniu nie widzę.
    „Wymuszenie na Ukrainie zgody na utrzymanie baz wojskowych nad Morzem Czarnym”- Ukraina dobrze wie, część społeczeństwa nawet tego chce, że Rosja nie może sobie pozwolić na wypchnięcie się z Białorusi, Ukrainy – zwłaszcza z Krymu i prędzej rozpocznie prawdziwą wojnę (nie taką jak w Gruzji) niż na to pozwoli. Mrzonka jest dążenie do wprowadzenia Ukrainy do NATO. Jest to niemożliwe w obecnej sytuacji geopolitycznej i podziale wpływów na świecie. Musiałyby zajść poważne zmiany w tym względzie.
    Sojusz gospodarczy to nie to samo co „unia z putinowską Rosją”. Najlepszym gwarantem pokoju i poprawnych stosunków między państwami jest owocny handel i do tego należy dążyć.
    „Myśląc o polityce rosyjskiej wobec Polski, musimy pamiętać o zbrodni katyńskiej”- kolejna bzdura. Musimy pamiętać o zbrodni katyńskiej, bo wiedza o kulisach tych zdarzeń stała się elementem naszej tożsamości. Ale nie można tego mieszać do współczesnej polityki. Bo Rosjanie nie będą nas za to przepraszać ilekroć któremuś z naszych polityków się tego zachce. Ta kwestią powinni się już zajmować tylko historycy.
    Nikt nie neguje tego, że nasze położenie geograficzne i wynikające z tego sytuacje polityczne do najszczęśliwszych nie należą i Rosja ma w tym ogromny, negatywny dla nas , udział. Polska jest w strefie wpływów Rosji, będzie ona dążyła do jej wzmocnienia. Pytanie, jak temu zaradzić? Jak się bronić? To jest zadanie dla takich ekspertów jak profesor Nowak. Bo sama analiza, jaką zaprezentował to za mało. To tekst pełen banałów.

Dodaj komentarz