blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

Twarze radomszczańskiej bezpieki !!

W wielu miastach Polski z inicjatywy władz lokalnych lub patriotycznych organizacji społecznych zorganizowano wystawy „twarze bezpieki”.  Wystawy pokazują twarze funkcjonariuszy zajmujących kierownicze stanowiska w lokalnych urzędach bezpieczeństwa w całym okresie jego funkcjonowania. Na prezentowanych panelach, oprócz twarzy, umieszcza się charakterystyki funkcjonariuszy UB i SB, przebieg ich służby, prezentuje wycinki dokumentów pozwalających opisać postawę funkcjonariusza jego „osiągnięcia” w zniewalaniu narodu, fragmenty dotyczące jego pracy w resorcie, poglądów, a także życia osobistego.

Uważam, że warto byłoby stworzyć taką wystawę w Radomsku- „Twarze radomszczańskiej bezpieki” . W zeszłym roku IPN zorganizował wystawę „Twarze piotrkowskiej bezpieki”. Podczas tamtej wystawy, która była także prezentowana w Radomsku pokazana kilku funkcjonariuszy z Radomska. Jednakże koniecznym byłoby zorganizowanie wystawy na której pokazano by wszystkich funkcjonariuszy pracujących w UB i SB w Radomsku od 1945 r. do 1989 r.  A może członkowie Stowarzyszenia “Przywrócić pamięć” przypomną młodym radomszczanom chociaż tych funkcjonariuszy SB, którzy zwalczali „Solidarnośc” w latach 80-tych, wymieniając ich nazwiska na forach internetowych ?  A może ktoś napisze co oni robią teraz ? Jak odnaleźli się w nowej demokratycznej Polsce ?

W jednym z kolejnych wpisów wymienię nazwiska funkcjonariuszy UB, którzy pracowali w radomszczańskim Urzędzie Bezpieczeństwa w maju 1946 r, gdy w podziemiach budynku UB w bestialski sposób zamordowano 12  żołnierzy KWP. Nie zapomnę oczywiście o nazwiskach samych pomordowanych.

559 komentarzy do wpisu „Twarze radomszczańskiej bezpieki !!”

  1. śmiem wątpić by taka wystawa powstała,ale gdyby jednak to kto wie kogo moglibyśmy tam zobaczyć.Może warto by podjąć takie działania.

  2. Agent SB ,,Wolski” jest wójtem w gminie Kodrąb, ostatnio kandydował z listy PiS do sejmu,(czyżby nawrocenie?,czy zabzpieczanie tyłow?),
    O pozostałych agentach mozna przeczytac w ksiażce ,,Słuzba Bezpieczenstwa wobec przemian politycznych w latach 1988-1990.Region Łódzki.”

  3. Mozna kupic przez internet w IPN,za 45 zł lub zamówic w ksiegarni ,,Matras”.Polecam.Warto przeczytac,gdyż zawiera sporo info o naszym regionie,wiele znanych nazwisk,nie tylko agentów.

  4. A tak a propos tytułu wystawy ,,Twarze bezpieki” Czy ci ludzie mieli(mają) twarz?

Dodaj komentarz