blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

Prof. Nowak: Rosyjska polityka odbudowy kontroli nad obszarem Związku Sowieckiego – „zatrważająco skuteczna”

Interia.pl publikuje wartą polecenia rozmowę red. Ziemowita Szczerka z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, ekspertem relacji polsko-rosyjskich.

Pytany o różnice w położeniu geopolitycznym współczesnej Polski i II      Rzeczpospolitej, prof. Nowak zwraca uwagę, iż „choć medialne sukcesy pani Steinbach mogą budzić pewne zaniepokojenie, to jednak od strony zachodniej nasze poczucie zagrożenia wydaje się nieporównanie mniejsze niż było w międzywojniu”. Problemem jest natomiast „postrzeganie interesów niemieckich wśród tej części kół gospodarczych w Niemczech, która stawia w sposób absolutny na współpracę z Rosją – nawet kosztem Polski”.

Zdaniem prof.  Nowaka szczególnie niepokoi fakt, że prowadzona przez Rosję od mniej więcej 10 lat polityka odbudowy kontroli nad całym obszarem dawnego Związku Sowieckiego okazuje się w ostatnich miesiącach „zatrważająco skuteczna”. Istotą problemu jest struktura władzy w Rosji – zasadniczo odmienna od struktury państw demokratycznych, w 70 procentach wywodzącą się z FSB, GRU, KGB czy struktur siłowych służb specjalnych. Zdaniem prof. Nowaka jest to wyjątkowe zjawisko w skali światowej.

„Chodzi o specyfikę mentalności ludzi, którzy wywodzą się ze służb najtrwalszego totalitarnego państwa w XX-wiecznej historii. Mentalność ta sprowadza się do szkolenia w oszukiwaniu przeciwnika, a nawet w posługiwaniu się narzędziem, do którego rosyjskie władze odwołują się okazjonalnie – chodzi o zabijanie przeciwników, bo przecież do tego także sprowadzała się (między innymi) „technika operacyjna” KGB i GRU.”

W opinii prof. Nowaka, wniosek powinien być jeden: z Rosją rządzoną przez premiera Putina i jego ekipę trzeba prowadzić politykę nieco bardziej ostrożną. Odnosząc się do tragedii smoleńskiej, prof. Nowak stwierdza:

„A dlaczego mielibyśmy wykluczyć hipotezę zamachu, skoro bierze ją pod uwagę Prokuratura Wojskowa RP? Przede wszystkim jednak, nie posuwając się nawet do tego rodzaju najdalej idącej hipotezy, możemy stwierdzić, że władze rosyjskie po 10 kwietnia postępują w sprawie smoleńskiej tak, jakby chciały ukryć, zamazać jakąś część swojej odpowiedzialności za tę tragedię.”

Ale problem jest szerszy – to problem relacji Zachodu z Rosją, relacji opartych na udawaniu, że Rosja jest krajem demokratycznym lub przynajmniej demokratyzującym się:

„Zmierzam do tego, że Rosja Putina narzuca coraz bardziej swój punkt widzenia na politykę. I to nie jest tak, że zbliżenie Europy z Rosją odbywa się na warunkach europejskich, ale może też odbywać się na warunkach Rosji Putina i to nie jest zbliżenie dla nas korzystne. Takie [są te warunki], żeby całkowicie zrezygnować z owych wartości, na jakich zbudowana jest UE od okresu po II wojnie światowej, i by zbudować europejsko-rosyjskie zbliżenie na zasadzie wspólnoty interesów najsilniejszych, wspólnoty koncertu mocarstw.”

Zachęcam do lektury całego wywiadu z prof. Nowakiem.

58 komentarzy do wpisu „Prof. Nowak: Rosyjska polityka odbudowy kontroli nad obszarem Związku Sowieckiego – „zatrważająco skuteczna””

 1. Подскажите, где можно заказать эвакуатор в Москве?

  Уверен, что здесь можно https://balashiha-evakuator.ru/ заказать эвакуатор! У них большой паркинг машин и разнооразные тарифы по Москве и московской области!

  Яндекс эвакуатор диспетчерская номер телефона по низким ценам!

 2. Нужен совет! Где можно заказать автоэвакуатор в Москве?

  Тут точно можно https://evakuator-tatarstan.ru/ заказать эвакуатор! У них большой паркинг машин и разнооразные тарифы по Москве и московской области!

  Услуги эвакуатора в москве недорого гидравлическая платформа по низким ценам!

 3. I have read your article carefully and I agree with you very much. So, do you allow me to do this? I want to share your article link to my website: gate.io

 4. Уникальный мерчендайз символики и одежды российского музыканта SODA LUV, где можно купить на заказ мерч соды лав с доставкой на дом в России по низкой цене

 5. Оригинальный мерчендайз атрибутики и одежды музыканта Ghostemane, где можно купить ghostemane толстовки с доставкой на дом в России по доступной цене

 6. Уникальный магазин атрибутики и одежды музыканта OG BUDA, где можно оформить заказ на футболка og buda купить с доставкой до квартиры в России по доступной цене

Dodaj komentarz