blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

„Warszyc” – cena wolności i polskości !

Obudził go szczęk otwieranego zamka. Którego  dzisiaj mamy ? Ech ,  19 luty.  Do celi weszło pięciu. Wszystko wiedział. To już  dzisiaj. Wstał, odwrócił się. Na dłoniach poczuł zimną stal kajdanek.
– Idziemy, warknął jeden z ubeków.
Wychodząc, przypomniał sobie, jak do tej celi przyszedł Moczar. Właśnie ubecy przynieśli go po przesłuchaniu. Był skatowany, krew płynęła po jego twarzy, był cały siny, stopy były popękane od uderzeń zadawanych metalowym prętem. Moczar długo z nim rozmawiał. Chciał go złamać. Zmusić do przejścia na ich stronę.  Wreszcie  powiedział do niego „ ty bandyto, daruję tobie życie, gdy publicznie oświadczysz, że nie walczyłeś o wolną Polskę, powiesz, że żałujesz swoich czynów i wezwiesz swoich bandytów z KWP do zaprzestania walki ! Tylko tyle i wrócisz żywy do rodziny !”
Podniósł się, stanął na krwawiących stopach, popatrzył Moczarowi prosto w oczy i odpowiedział „…”Zdrajcą nie byłem i dokumentu zdrady nie podpiszę. Jeśli padam na kolana to tylko przed Bogiem. ”
Wsiedli do ciężarówki.  Usłyszał jak dowódca konwoju, rzucił krótkie „na Brusę” .
Jadąc myślał o całym swoim życiu. O walce z Niemcami,  Sowietami i  komunistycznymi  kolaborantami. Niczego nie żałował. Wiedział, jaką cenę zapłaci za swoje umiłowanie wolności, polskości. Inaczej nie umiał. Taka musiała być cena wolności i polskości.
Pamiętał swoje ostatnie słowa, wypowiedziane do ubeckich sędziów :
„Do zarzucanych mi aktem oskarżenia czynów przyznaję się częściowo, do winy jednak nie poczuwam się. Uważam raczej, że mam zasługi wobec Narodu, dla dobra którego walczyłem. W świetle obowiązujących przepisów prawnych nie uważam swoich czynów za przestępstwo. Wszystkie czyny, jeśli nie wyszły poza ramy moich rozkazów, są zgodne z moimi zasadami i sumieniem. […] W samej rzeczy, jeśli chodzi o zarzuty aktu oskarżenia, to do pierwszego zarzutu, że zmierzałem do zmiany ustroju i usunięcia organów zwierzchnich Narodu, do zagarnięcia władzy – nie przyznaję się. Przyznaję się tylko do założenia i należenia do nielegalnej organizacji, celem której było przeciwdziałanie terrorowi władz, walka z bezprawiem i prześladowaniem, czyli samoobrona, co zresztą ilustrują moje rozkazy.”
– Wysiadaj, szybko.  Ze spokojem i godnością wysiadł. Zauważył, że są na strzelnicy. Wprowadzili go pomieszczenia. Oczy szybko przyzwyczaiły się do półmroku. Stał na betonowej podłodze. Złapał ostatni oddech. Nie bał się. Stał dumny, wyprostowany.   Na potylicy poczuł zimny dotyk lufy pistoletu.
Życie- cena wolności i polskości !

452 komentarze do wpisu „„Warszyc” – cena wolności i polskości !”

 1. Pingback: xanax and lexapro
 2. The compound with the CAS number 28578-16-7 is identified as 2-Oxiranecarboxylic acid, 3-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-methyl-, ethyl ester.

  Chemical Name and Formula:

  Chemical Name: 2-Oxiranecarboxylic acid, 3-(1,3-benzodioxol-5-yl)-2-methyl-, ethyl ester https://spinewithoutsurgery.com/nitromethane-unveiled-exploring-chemical-properties-and-applications
  Molecular Formula: C13H14O5
  Molecular Weight: 250.25 g/mol

  Uses besides Applications:

  The compound is called https://khushimedident.com/deciphering-the-enigma-of-cas-28578-16-7-a-comprehensive-analysis an intermediate for 3,4-MDP-2-P, which suggests its potential role in the synthesis of any other commercially important compounds.
  It is https://khushimedident.com/deciphering-the-enigma-of-cas-28578-16-7-a-comprehensive-analysis mentioned as the decision precursor for the antihypertensive drug methyldopa and as all precursor for amphetamine drugs when condensed with unsubstituted benzaldehyde.

  Physical Properties:

  Density: 1.30 ± 0.1 g/cm3
  Boiling Point: 327.8-42.0°C at 760 mmHg
  Form: The compound predisposed described as a bela crystal powder.

  Commercial Availability:

  The compound is offered by various suppliers and manufacturers, with parts on packaging, shipping, besides effective provided.

  Regulatory Status:

  The compound predisposed associated with different commercial and industrial applications, besides its handling and consume should are in obedience with consistent orders and safety protocols.

Dodaj komentarz