blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

„Obiektywne” media czyli jak w Polsce uprawia się propagandę !!

Czekałem z tym wpisem od ubiegłego piątku. Myślałem ,że media będą rozpowszechniały tę informację. Ale zapadła medialna cisza.  Chodzi mi o podejście mediów do wyroków wydanych w sprawie z powództwa córki TW „Bolka” przeciwko wydawnictwu „Arkana”.

W marcu b.r. sąd I instancji uznał, że wydawca książki Pawła Zyzaka ma przeprosić córkę historycznego przywódcy „Solidarności”, ponieważ informacje zawarte w kalendarium książki „Lech Wałęsa. Idea i Historia” o tym, że w 1970 roku Służba Bezpieczeństwa zarejestrowała, a sześć lat później wyrejestrowała ze swej ewidencji tajnego współpracownika „Bolka”, którym był Lech Wałęsa są nieprawdziwe i muszą zostać usunięte z kolejnych wydań książki .

Wyrok był absurdalny, ponieważ Paweł Zyzak zamieścił w swojej książce takie same informacje jakie opublikowali Piotr Gontarczyk i Sławomir  Cenckiewicz w książce „SB a Lech Wałęsa”( z dokumentów jednoznacznie wynika ,że nasz wielki „autorytet moralny” w latach 70  był kapusiem SB o pseudonimie operacyjnym „Bolek”).

Po marcowym wyroku we wszystkich mediach rozpętała się medialna nagonka na wydawnictwo „Arkana”. W każdym programie informacyjnym cytowano przedmiotowy wyrok. Stał się on informacją dnia. W każdym programie publicystycznym komentowano ten wyrok. „Gazeta Wybiórcza” pisała o nim na pierwszej stronie. W każdej gazecie opublikowano obszerne artykuły.  Przez ponad tydzień trwał festiwal nienawiści do P.Zyzaka i „Arcan”. Każdy w Polsce mógł się dowiedzieć ,że o „Bolku” nie można pisać TW „Bolek”. W świadomości społecznej ukształtowano przekonanie, że wydawnictwo „Arcana” to co najmniej przestępcy.

15 lipca nastąpił dramat. W Sądzie Apelacyjnym w Krakowie ,znalazł się odważny sędzia, który przeciwstawił się „salonowi”. Sąd II instancji zmienił przedmiotowy wyrok i uznał ,że wydawnictwo „Arcana” nie naruszyło dóbr osobistych córki TW „Bolka”.

W normalnym kraju taki wyrok byłby ponownie informacją dnia. Ale nie  w Polsce. Nie po to kształtowano opinie publiczną, że „Bolek” jednak nie jest „Bolkiem” ,a P.Zyzak i „Arcana” to kłamcy, aby teraz to odkręcać. O nie !!

Oczywiście w mediach „przeleciała” informacja o wyroku sądu odwoławczego. Ale tylko „przeleciała”. W  porównaniu  do ilości informacji o wyroku korzystnym dla „Bolka”, o tym drugim wyroku, nie korzystnym – nie mówiono wcale.

Obiektywne media ? Nie w tym kraju.

Zastanawiam się tylko  kto koordynuje pracę mediów ? Za komuny o przekazie informacji, o tym co będzie wmawiało się społeczeństwu, decydował wydział propagandy Komitetu Centralnego PZPR. A kto w naszej demokracji koordynuje takie propagandowe akcje jak ta z wyrokiem w sprawie Wałęsy i wydawnictwa „Arcana” ? Akcji udanej. W świadomości społecznej bez wątpienia ukształtowano przekonanie, że na „Bolka” nie można mówić „Bolek”, że taki jest wyrok sądu. A prawda jest całkiem inna .

172 komentarze do wpisu „„Obiektywne” media czyli jak w Polsce uprawia się propagandę !!”

 1. Słyszałem że mojego kolegę Miecia nie wymieniono już w
  1- WIECU NA RZECZ OTWARCIA NOWEGO SZPITALA .
  SPRAWOZDANIE
  PRZEMAWIA WŁODZIA L. ZASŁUŻONY DZIAŁACZ PSL, WYRAZY SZACUNKU I PODZIĘKOWANIA NALEŻĄ SIĘ TYLKO KOLEDZE I POSŁOWI WITASZCZYKOWI ZA TO PRZEKONAŁ O GODZINIE 20.05 PANĄ MINISTER DO ZŁOŻENIA PODPISU POD KWOTĄ 24 MIL.ZŁ. POLSKICH , POSEŁ ZACHAREWICZ NO COŚ TAM , TEGO , NA CZEŚC KOALICJI PO-PSL HIP,HIP, HURA.
  PRZEMAWIA SAM ZDOBYWCA W/W KWOTY , TO TYLKO DZIĘKI NAM MACIE KASĘ JA I KOLEGO NO JAK TAM MA NA IMIĘ , NO TEN Z PSL , NO NIE WAŻNE , NA CZĘŚC PO HIP,HIP, HURA.
  PRZEMAWIA FABIAN Z.- CO WY MACIE NAS ZA DURNI TO NASZ GRZEŚ TO UCZYNIŁ TO ON ZAŁĄTWIŁ NA CZEŚC SLD HIP,HIP , HURA.
  WRESZCIE PRZEMAWIA SAM SŁOŃCE POWIATU -ZACZYNA TAK ZWYCIĘSTWO SĄ 24 BAŃKI , BĘDĘ MIAŁ CZARNE WŁOSY,NA CZEŚĆ MOJĄ HIP,HIP,HURA.
  Na tym wiec zakończono , zapowiedz 2 wiecu wkrótce.
  Tak wygląda relacja redaktora niezależnej gazety lokalnej o nazwie “WŁADCY-POWIATU”.
  Dalsze relacje opublikuje sam Redaktor naczelny w/w gazety,Pan Kobybąklecki.

 2. Mogą mówić i pisac co chcą a ludzie i tak wiedzą, że gdyby nie Zyskowski to szpital nie ruszył by z marazmu.Słońce powiatu boi się o wybory samorządowe,więc musi przypisać sobie zasługi.Nawet nie potrafię nazwać takiego człowieka[brakuje słów].

 3. Dziwne rzeczy się panie dzieją z tym PSLem. Łysik wulgarnie obraził Zyskowskiego, powiedział że “ma w głębokim poważaniu co Zyskowski o nim myśli”, a potem napisali doniesienie do prokuratury na Zyskowskiego za to , że powiedział o nich że mataczą i kręcą w sprawie wieloetapowości budowy szpitala. Nie wiem czy to wynik upałów tak na nich działa czy temperatura przedwyborcza ale nie mogę się doczekać rozstrzygnięcia. Wycięli Zyskowskiego z odznaczeń za ekonomik, wytną i za pozyskanie ponad 100mln na szpital. Jak za Stalina.

 4. Tak, dziwne rzeczy dzieją się z PSLem.Wszedłem na blog ,,zielono mi,, i nic!,kompletnie nic ,ani słowa oburzenia nie napisała straż przyboczna o znieważeniu swojego guru! Czyżby uważali że mu się to należało?[ja tylko pytam a kto pyta nie błądzi].

Dodaj komentarz