blog prywatny

"[..] jak trudno ustalić imiona wszystkich tych, którzy zginęli w walce z władzą nieludzką [..] a przecież w tych sprawach konieczna jest akuratność nie wolno pomylić się nawet o jednego [..] jesteśmy mimo wszystko stróżami naszych braci [..] musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu [..]"

Zbigniew Herbert
"Pan Cogito o potrzebie ścisłości"

„WARSZYC”- cena wolności i polskości!

Obudził go szczęk otwieranego zamka. Którego  dzisiaj mamy ? Acha,  19 luty.  Do celi weszło pięciu ubeków. Wszystko wiedział. To już  dzisiaj. Wstał, odwrócił się. Na dłoniach poczuł zimną stal kajdanek.

– Idziemy, warknął jeden z ubeków.

Wychodząc, przypomniał sobie, jak do tej celi przyszedł Moczar. Właśnie ubecy przynieśli go po przesłuchaniu. Był skatowany, krew płynęła po jego twarzy, był cały siny, stopy były popękane od uderzeń zadawanych metalowym prętem. Moczar długo z nim rozmawiał. Chciał go złamać. Zmusić do przejścia na ich stronę.  Wreszcie  powiedział do niego „ ty bandyto, daruję tobie życie, gdy publicznie oświadczysz, że nie walczyłeś o wolną Polskę, powiesz, że żałujesz swoich czynów i wezwiesz swoich bandytów z KWP do zaprzestania walki ! Tylko tyle i wrócisz żywy do rodziny !”

Podniósł się, stanął na krwawiących stopach, popatrzył Moczarowi prosto w oczy i odpowiedział „…”Zdrajcą nie byłem i dokumentu zdrady nie podpiszę. Jeśli padam na kolana to tylko przed Bogiem. ”

Wsiedli do ciężarówki.  Usłyszał jak dowódca konwoju, rzucił krótkie „na Brusę” .

Jadąc myślał o całym swoim życiu. O walce z Niemcami,  Sowietami i  komunistycznymi  kolaborantami. Niczego nie żałował. Wiedział, jaką cenę zapłaci za swoje umiłowanie wolności, polskości. Inaczej nie umiał. Był WOLNYM POLAKIEM. Taka musiała być tego cena .

Pamiętał swoje ostatnie słowa, wypowiedziane do ubeckich sędziów :

„Do zarzucanych mi aktem oskarżenia czynów przyznaję się częściowo, do winy jednak nie poczuwam się. Uważam raczej, że mam zasługi wobec Narodu, dla dobra którego walczyłem. W świetle obowiązujących przepisów prawnych nie uważam swoich czynów za przestępstwo. Wszystkie czyny, jeśli nie wyszły poza ramy moich rozkazów, są zgodne z moimi zasadami i sumieniem. […] W samej rzeczy, jeśli chodzi o zarzuty aktu oskarżenia, to do pierwszego zarzutu, że zmierzałem do zmiany ustroju i usunięcia organów zwierzchnich Narodu, do zagarnięcia władzy – nie przyznaję się. Przyznaję się tylko do założenia i należenia do nielegalnej organizacji, celem której było przeciwdziałanie terrorowi władz, walka z bezprawiem i prześladowaniem, czyli samoobrona, co zresztą ilustrują moje rozkazy.”

– Wysiadaj, szybko.  Ze spokojem i godnością wysiadł. Zauważył, że są na strzelnicy. Wprowadzili go pomieszczenia. Oczy szybko przyzwyczaiły się do półmroku. Stał na betonowej podłodze. Złapał ostatni oddech. Nie bał się. Stał dumny, wyprostowany.   Na potylicy poczuł zimny dotyk lufy pistoletu. Był WOLNYM POLAKIEM!  Wierzył, że kiedyś kolejne pokolenie WOLNYCH POLAKÓW zwycięży z kolejnym pokoleniem UBEKÓW!

Życie- cena wolności i polskości !

19 komentarzy do wpisu „„WARSZYC”- cena wolności i polskości!”

 1. „Walka beznadziejna, walka o sprawę z góry przegraną,

  bynajmniej nie jest poczynaniem bez sensu.

  […] Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy,

  w imię której się ją podjęło, ale w wielkości tej sprawy”.

  Prof. Henryk Elzenberg

 2. Tak samo jak partyzantów sowieccy namiestnicy udający Polaków nienawidzili polskich żonierzy walczących u boku Aliantów Zachodnich. Tak samo marzyli by na kolanach swemu bożkowi Stalinowi zanieść głowę Andersa. I tak samo po latach, po ponad 70 latach potomkowie tych kacapskich namiestników zaczęły swoją tępą, nienawistną histerię okazywać rok temu w Suwałkach gdy córka generała Andersa otwierała wystawę poświęconą generałowi. Gdzie skupili się potomkowie PKWN? W KOD. Oby wreszcie przyszedł ten piękny dzień gdy wypełnimy wolę „wyklętych”, gdy Polska będzie znów prawdziwie wolna od tej csłej postbolszewickiej hołoty, od tych nasłanych z Kremla „elit intelektualnych”, które zdania poprawnie wypowiedzieć nie potrafią. Wtedy Polska będzie wolna.

 3. I’m usually to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and maintain checking for brand new information.

 4. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I truly enjoy reading your blog posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics?
  Thank you!

Dodaj komentarz